Сдружението на частните болници в България дава здравната карта, изготвена по идея на ресорния министър Петър Москов, на европейските съдилища. От организацията ще атакуват документа, който има за цел да определи излишните болнични легла в страната, в съда в Люксембург, както и в съда по правата на човека в Страсбург.
Това съобщи за Дарик председателят на сдружението д-р Николай Болтаджиев, който е на мнение, че здравната карта ще ограничи достъпа на пациентите до медицинска помощ, а това е в противоречие с техните права.
Идеята здравната карта да се атакува в европейски съд се зародила след като Конституционният съд у нас излязъл с решение, че документът не противоречи на Конституцията, обясни д-р Николай Болтаджиев.
"Решихме да сезираме европейски съдилища - съда в Люксембург (Съдът на Европейския съюз - бел. ред.) и един път в Страсбург (Европейският съд по правата на човека - бел. ред.), тъй като относно здравната карта Конституционният съд поиска становището на Националното становище на частните болници и ние дадохме такова, в което сме посочили ясно, че здравната карта противоречи на една поредица от международни и европейски нормативни актове", каза той.
Председателят на сдружението на частните болници е убеден, че думата на европейските съдилища е по-тежка, отколкото на родните. "Те са над българското законодателство и над българските съдилища, така че от там се очаква, ако има резултат, да се дадат препоръки за промяна на законодателството на България и съответно биха последвали и санкции срещу България", каза Болтаджиев. Освен във връзка с нарушение на международни актове, здравната карта ще бъде атакувана от сдружението и във връзка със засегнати човешки права.