България ще се изправи пред големи дългови плащания след 6 години. Това предупреди Фискалният съвет - независим консултативен орган към Народното събрание. Нивото на съвкупните инвестиции в държавата към Брутния вътрешен продукт (БВП) е под нивото от 1996 г.
В първата си официална публична изява експертите обърнаха внимание, че средносрочните бюджетни прогнози не се правят достатъчно качествено, което може да доведе до проблеми пред хазната.
Липсата на инвестиции и външните рискове са най-сериозните предизвикателства пред икономиката ни, смята Любомир Дацов от Фискалния съвет, който даде следния пример:
"Всеки един процент намаление на икономическия растеж в Китай води до едно отражение върху икономическия растеж в Европа от 0,2 процента до 0,7 процента за по-обвързаните държави като Германия. Но пък Германия, от друга страна, е и двигателят на растежа, не само в Еврозоната, но и в целия ЕС".Това прави българската икономика двойно зависима, отчете Дацов. Освен това, когато се правят бюджетните изчисления, се използват номинални данни, но липсват структурни реформи.
Делът на разходите за социално осигуряване и здравеопазване в структурата на неликвидните разходи е приблизително 60 процента, което е изключително високо ниво, и това е индикация за вътрешно-структурен риск при бюджета.
Нивото на държавния дълг е сравнително ниско, но остава въпросът как ще се погасяват задълженията в средносрочен план, допълни Юнал Тасим:
"В последните няколко години се промени съотношението на краткосрочния и дългосрочния държавен дълг. Малко отлагаме проблемите в следващото правителство".