„В България трябва да има национално отговорен капитал”. Това заяви народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ член на ИБ на левицата Драгомир Стойнев по БНТ. Според него в ключови сектори на икономиката ни, освен чуждестранни инвеститори, трябва да работят публични предприятия с участието на държавата, които да гарантират стабилността и да предотвратят социален хаос при евентуално решение за напускане на страната от чуждата инвестиция.
„Публичните предприятия с държавно участие могат да станат инструмент за експанзия на български капитал на Балканите, ако държавата ги управлява на пазарен принцип”, обяви още Стойнев. Той даде примери с държавната шведска компания Теленор, както и с ЧЕЗ, в което чешката държава има участие.
Стойнев обясни, че законопроектът за публичните предприятия, който БСП внесе вчера в парламента е част от пакета мерки на новото ръководство на БСП за управление на икономиката и за ефективно използване на публичен ресурс.
„Търговските дружества с над 50% държавно или общинско участие ще работят на пазарен принцип, конкурентни на частния сектор, ще управляват ефективно и прозрачно публичен ресурс, ръководствата им ще бъдат назначавани след конкурси, включително и международни, с предварително обявени от кандидатите бизнеспланове и цели – това ще са преките ефекти от приемането на закона”, подчерта народният представител. По думите му така България ще изпълни и препоръките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
„В България се говори, че държавата е лош стопанин, че не управлява добре собствеността си, но държавния сектор може да генерира печалба, която да остава в страната, да влиза в бюджета. Надявам се законопроектът да бъде гледан бързо в комисия и да получи подкрепа от останалите политически сили”, заяви Стойнев. Той добави, че в последните 25 години може би сме грешили по отношение на държавната собственост, и че БСП е готова да приеме конструктивни допълнения към текстовете на законопроекта.
В момента публичните предприятия създават около 10% от БВП на страната и осигуряват около 10% от заетостта. В Германия – делът е 54%, във Франция – 35%.