Българският монарх цар Бопис III се отзовава на поканата на фюрера Адолф Хитлер и присъства като негов почетен гост на олимпийските игри през 1936-а година.
На снимката освен Хитлер и българският цар останалите най-високопоставени гости са: маршал Аугуст фон Макензен (в униформата си на фелдмаршал от Първата световна война), доста одиозна личност, за известно време пратен в затвора през 1920 г. заради комплотизъм и възстановен във всичките си права от Херман Гьоринг, доктор Вилхелм Фрик, първият министър на вътрешните работи на нацистка Германия и др.
България не успява да вземе медал от игрите. Българската делегация заминава за Берлин със специален влак в състав от 94 души, от които само 23-ма са състезатели. Най-добре се класира Христо Малакчиев — десети във всестранната езда. Не печелим нито един медал, а спортистите се класират между 16-а и 101-о място в състезанията. Българският цар, който води делегацията, взима обаче участие във всички официални церемонии, за което има подробна иконография, включително в историческия архив на игрите в Лозана, Швейцария.
Единадесетите летни олимпийски игри се провеждат в Берлин, Германия от 1 до 16 август, 1936 г.
Това е първата олимпиада, на която е въведена церемонията по внасяне на олимпийския огън. Най-много медали печелят домакините, но доминацията им не е пълна поради наличието на спортисти като Джеси Оуенс, който печели 4 златни медала.
Антифашистите в Европа смятат да проведат като протест нова алтернативна олимпиада в Барселона. Това така и не се случва поради избухването на испанската гражданска война.
Любимият режисьор на Хитлер - Лени (Берта) Рифенщал режисира култовия филм „Олимпия“ (1936) за олимпийското движение и олимпизма.