Преди година стотици хиляди мигранти се движеха през Югоизточна Европа, а заедно с тях вървяха репортери и фотографи. Сега на континента пристигат повече хора, повече и умират – но за тях се говори много по-малко, пише агенция ”Ройтерс”.
Според данните на Международната организация по миграцията (МОМ) пристигащите са се увеличили със 17% тази година – като скокът в броя се дължи най-много на резкия прилив през Гърция в началото на годината. Смъртните случаи – предимно от удавяне, са с 15% повече, пише "Ройтерс".
Притокът на хора от Северна Африка се увеличи за сметка на затворения Балкански маршрут за мигрантите, идващи от Турция. Ако миналата година Гърция понасяше основната тежест, сега на фронтовата линия е Италия. Над 140 000 търсещи убежище се намират в италиански центрове – това са седем пъти повече хора в сравнение с 2013 г.
Според неправителствени организации, споразумението с Турция, което намали значително идващите през Егейско море, е вдъхнало на политиците заблуждаващо чувство на спокойствие. "Европейските правителства на практика казват "Решихме кризата, защото не я виждаме, не я подушваме, не можем да я чуем", гласи изявление на "Амнести интернешънъл".
До края на юли в Европа са пристигнали 258 186 души през 2016 г. Миналата година по това време броят им е бил 219 854. Броят на жертвите до 7 август е бил 3 176, в сравнение с 2 754 за първите осем месеца на 2015 г.
Силите, които пропъждат все повече и повече хора от домовете им – слаби държави, конфликти в ислямския свят – няма да изчезнат скоро, посочва Дейвид Милибанд, бивш външен министър на Великобритания, а сега – председател на Международния спасителен комитет, хуманитарна група, основана от Алберт Айнщайн.