Следващата мигрантска вълна може да предизвика конфликти на Балканите. Това предупреждение официално отправи словенският премиер Миро Церар пред германското издание ”Ди Велт”.
"По европейските външни граници трябва да направим всичко, за да защитим Балканите от конфликти и разпад на Шенгенското пространство... Ако отново се стигне до отварянето на "Балканския маршрут", това ще доведе до конфликти в региона - в Централна Европа и на Западните Балкани", предупреждава Церар.
Според него, ако се стигне до пристигането на прекалено много мигранти, тогава всички държави ще затворят границите си, което ще доведе до разправии, защото затварянето на границите означава, да не се приемат повече хора от съседните страни. "Така се стига до "ефекта на доминото". Това ще нанесе много щети на икономиката и туризма. Ако отново пристигнат много мигранти, тогава ще бъдем принудени да въведем още по-строг контрол по Шенгенските си граници. Ако Австрия затвори границите си, тогава всички мигранти ще останат в Словения. Ясно е, че Австрия още сега се готви за затварянето на границите си", отговаря Церар на въпроса: Какво ще стане, ако се провали договора с Турция и Австрия въведе в изпълнение заложената горна граница за прием на търсещи убежище? Според него, до това нещо може да се стигне още през месец септември или октомври. Решението на Австрия ще означава затваряне на границите в самия Шенген, подчертава словенският министър-председател.
"В действителност това не е замисълът на Шенген. Трябва да направим всичко за европейските външни граници и да защитим Балканите от нови конфликти, а Шенген от разпад. Ако не успеем заедно да решим този миграционен проблем в ЕС и с държавите от Западните Балкани, тогава няма да имаме общо бъдеще", предупреждава Церар. Той изразява съмнения, че и самата Словения ще бъде в състояние да се справи отново с положението, като това от миналата година. По отношение на споразумението с Турция Церар уточнява, че този договор е част от повече мерки, които обаче не са достатъчни.
Премиерът припомня и инициативата си за помощ на Гърция и създаването на втора контролна линия по границата с Македония, което веднага даде резултати. Според него, когато македонците са затворили границите си гърците са били принудени да направят нещо. "Трябва да бъдем искрени - гърците не охраняват достатъчно Шенгенските си граници. Понякога подсигуряват само транспорт за мигрантите. Разбира се, тяхната ситуация е доста сложна, но пък за това получават финансова помощ и подкрепа за полицията, но гърците не използват цялата тази помощ", подчертава Миро Церар, цитиран от БГНЕС.
"Ако Гърция и в бъдеще не се държи отговорно и солидарно, тогава останалите държави от Шенгенското пространство много бързо ще обсъдят всички опции, които имат на разположение, защото става въпрос, за самото й съществуване", казва още той. На въпроса какво ще стане, ако Македония отвори границите си, Церар отговаря: Ще последва "ефекта на доминото" - Австрия и Словения ще затворят своите граници, а след тях същото ще направят хърватите и сърбите и така властите в Скопие отново ще затворят границите си, защото прекалено много мигранти ще достигнат до всяка една отделна държава... България и Македония трябва да получат по-голяма финансова помощ!
Миро Церар съобщава, че Словения е вдигнала ограда, защото хърватското правителство е транспортирало мигрантите на различни места по границата със Словения. "Те не ни казваха къде и колко пристигат. Тази ограда защитава туризма. Част от оградата премахнахме, когато тя стана ненужна, но на места я оставихме, защото трябва да се предпазим от нов голям брой на идващи мигранти и да защитим границата си", казва още Церар.