Премахваме шестте възпитателни училища (ТВУ - Трудово-възпитателно училище - интернат) и домове и ги заменяме със социални центрове, където ще се настаняват до десет деца. Това съобщи правосъдният министър Екатерина Захариева на брифинг за промените в детското правосъдие. Целта вече ще е възпитание, а не наказание, като за малолетните няма да има никакво наказание.
В момента в домовете има 205 деца до 18 години, а 51 от тях са на възраст под 14 години. Всички те са се провинили пред закона и тъй като нямат 18 години, не се настаняват в затвори, а в ТВУ-та. Престоят там е до три годиникато при едва 13 деца е зададен срок, посочи Захариева.
Предвидени са и нови възпитателни мерки. В тях влизат трудово възстановяване на щетите при кражби, забрана за среща с определени хора, забрана за посещение на определени места и дори забрана за напускане на дома и страната. Те ще се прилагат по преценка на разследващите полицаи или прокурора, а ако делото е в съдебна фаза, с решение на съда.
Възможно е дори да бъде изведено от дома си и настанено в приемно семейство, а в особено тежки случаи и в социалните центрове.
При по-тежките случаи остава възможността за затвор. В момента зад решетките са общо 20 деца като 14 са осъдени, а шест са задържани под стража, 4 са децата, които излежават присъди за убийство.
Омбудсманът Мая Манолова изрази подкрепата си за предложените промени. Такава министър Захариева и екипът й получиха и от представителя на УНИЦЕФ България Мария Хесус Конде.
По думите на Манолова България е единствената страна в ЕС, в която децата под 14 години се наказват с лишаване от свобода.