Това коментира за в. „Аз-буки“ проф. д.ф.н. Анастас Герджиков, ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. ”По-скоро трябва да ги върнем към обичайния им профил и да спрем да финансираме специалностите, добавени впоследствие, които не са успели да постигнат нужното качество”, казва още той.
Според него изходът от ситуацията местата във висшите училища да са повече от кандидатите, е посочен в Стратегията за развитие на висшето образование, приета преди две години, и в промените в Закона за висше образование от март т.г. – трябва да се намали приемът, дори да се преустанови там, където качеството е най-ниско в рамките на дадено направление. И да останат само тези, които имат достатъчно високо качество.
"Другата причина за състоянието на системата са коефициентите по професионални направления. Разликата между най-ниските и най-високите е близо 10 пъти. Наскоро МОН показа данни, от които се вижда, че в цяла Европа нормалната разлика е 5", казва още ректорът на СУ.
"Имам известни забележки към списъците на приоритетните направления и защитените специалности, въпреки че във втория списък влязоха само специалности на Софийския университет. Трябва да има отсяване вътре в самите приоритетни направления. А общото ми възражение е, че когато 2/3 от направленията се обявят за приоритетни, нямаме никакви приоритети", смята проф. Герджиков.