Учителите в България трябва да получат ясен сигнал, че тяхната професия в момента е най-важна за нацията, заяви по Радио „Фокус“ вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева, във връзка с допълнителните 223 млн. лв., с които правителството ще финансира образованието догодина.
„Това, разбира се, не трябва да спира, да остане само тази година или само следващата. Става въпрос за 15-20 години напред. Това не е просто 10%-но увеличение на заплатите – това е само една част от усилията“, увери Кунева. „Ще има възможност училището да стане наистина привлекателно място за работа. Става въпрос и за начина, по който изглеждат класните стаи и за начина, по който учителските колективи, директорът могат да кандидатстват за много други програми“, обясни просветният министър. Кунева допълни, че с днешното решение, коалиционните партньори ГЕРБ и РБ са показали, че изпълняват своето споразумение, а именно образованието да бъде приоритет.
В същото време никой от управляващите не обелва и дума за учените в България, които са оставени от години на мизерни заплати. В БАН за докторска степен получават едва една трета от парите, давани за същата степен по университетите. Във висшите учебни заведения в най-лошия случай тези пари възлизат на една минимална заплата, докато в институтите на БАН те са едва 120 лв., и то относително отскоро. В момента тече подписка тези суми да се увеличат, но институциите, от които това зависи, си правят оглушки. Учените от академията коментират, че това отявлено неглижиране на науката явно има за цел тя да бъде тотално унищожена в следващите години.