Четири служби се борят с корупцията в държавната администрация и по високите етажи на властта . Резултатът им обаче е нулев, тъй като няма нито един представител, който да е уличен в подобно престъпление и изправен на подсъдимата скамейка.
В Националната полиция откриха преди около две години сектор „Противодействие на корупцията в администрацията”. Подобно звено, но под името „Противодействие на корупцията в органите на държавната власт” действа и в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”. Задачите им се припокриват, но това не пречи няколко десетки служители да взимат високи заплати без да свършат работа за пет стотинки. Същото може да се каже и за звеното в ДАНС, където би трябвало да хващат прегрешилите рушветчии от високите етажи на властта. Специализираната дирекция „Вътрешна сигурност” пък дебне за ченгета, чиито сърца не издържат пред пачките с пари. В началото на годината главният прокурор Сотир Цацаров смъмри ГДБОП за бездействието си по тази линя.
„Нито една разработка за корупция по високите етажи на властта не е реализирана от ГДБОП ”, възмути се той пред журналисти през февруари т. г. ДАНС пък си измиха очите с акция от рода на „Хванаха митничари с 15-20 евро на границата”. Обществото, обаче не оцени съвсем усилията на агентите от родното ФБР и прие с насмешка напъните им да си оправдаят тлъстите заплати, като хванат поредните кокошкари. За жалост резултатът почти е предизвестен-оправдателни присъди и поредни дела в Страсбург срещу държавата ни. Грам усилие не полагат службите за сигурност да ловят корумпирани магистрати. Напук на това, че бившият френски посланик осветли кошницата с гнилите ябълки в съдебната ни система, беше закрито единственото звено в ГДБОП , което се бореше с корупцията в съдебната система. Докато секторът работеше, антимафиотите събраха уличаваща информация за над 40 съдии и прокурори, облажвали се оттук-оттам. Твърди се, че горещите оперативни папки били иззети от Сотир Цацаров , а някои от въпросните магистрати изненадващо започнали да растат в кариерата.
Сега само да посмеят да не изпълнят желанията на Обвинител №1, спукана им е работата. Чудно защо въпросните отдели и сектори продължават да действат, въпреки, че дейността им се обезмисли , особено след признанието на премиера Бойко Борисов през март т. г., че „В България корупция по високите етажи на властта няма, имаме най-евтините магистрали на планетата, бием Румъния по всякакви критерии, а за лошите доклади на Брюксел за страната ни са виновни само безотговорни медии и политици”. Казват, че служителите, ангажирани да ловят корупмета , не ходели по срещи с бележник, за да си водят записки, а със сметачна машина. Казват, че и събирането много им де удавало. Само казват.... вероятно завистници. Но много от тях пък започнаха да се кипрят в луксозни возила и да градят цели палати. Под сурдинка се говори, че използват служебното си положение, за да притискат и изнудват. Пред свои пък споделяли, че съчетават полезното с приятното. „Ти му правиш мръсно, той се чуди откъде му идва. Това е нашата тактика”, споделяли дансаджии . Да са само те, на ревер да ги закичиш, възмущават се ченгета. Цяла орда икономически полицаи не им отстъпват по нищо.
Даже се надпреварват, но не по резултати, а по благини. От преглед на информацията, публикувана от пресцентъра на МВР през последните месеци се вижда, че няма нито едно разкрито икономическо престъпление. А броят на хората, които трябва да вършат тази работа е над 500 за цялата страна. Ведомството на Румяна Бъчварова се фука обичайно със задържана баячка, задигнала 5 лв . от дете или пък с арестувани младежи с 20 грама марихуана. Бюлетинът изобилства от подобни случки. Няма да е чудно, ако премиерът скоро ни се похвали, че в държавата никой не краде ДДС , да речем. И с основание. Не е никак чудно, че не малко полицейски шефове започнаха да въртят бизнес. Докато се водят на работа, обикалят обектите си и сключват договори като изпечени предприемачи. За пред по-големите началници казват, че тръгват „по важни държавни дела”. Фразата се е превърнала в код, който означава: „нещо лично да свърша”. Подчинените им знаят, негодуват, но си мълчат, защото са наясно, че след всеки опит да се противопоставят, ще им връчат „обходния лист” и ще си вземат сбогом с колектива.
Катерина Методиева