Заетостта в центровете за бежанци е 99%. Не предвиждаме да строим допълнителни бежански лагери от постоянен тип. Ако се наложи и има миграционен натиск, е предвидено да се построят временни центрове. Това каза пред bTV генерал Петя Първанова, председател на Държавната агенция за бежанците.
Ние непрекъснато актуализираме нашата статистика. Онзи ден качихме на нашия сайт данните до края на септември. Те се менят, защото част от бежанците, живеещи в заведения от отворен тип, сменят често местообитанието си. Всяка седмица се провеждат операции по прибирането на бежанци. Нещата се контролират. Разчитаме много и на Международната организация по миграция, каза още Първанова.
Тя отчете, че за изминалата година 14 280 чужденци са поискали закрила в България. От тях 5866 вече не са в страната и техните производства са прекратени. На 490 е предоставен статут, а на 362 хуманитарен статут. 829 производства са спрени. За сравнение миналата година е предоставен статут на 5500 чужденци, подчерта Първанова.
При отказ, чужденците имат право да обжалват и ако съдът потвърди отказа, те биват извеждани от страната. За транспортните разходи и допълнителни средства, които им се отпускат, помага Фонд „Убежище, мигарция и интеграция” на ЕС, подчерта шефът на Агенцията за бежанците.
Общият бюджет на агенцията е 8 млн. лева, като в тях влизат заплатите на служителите и всички текущи разходи. Няма никаква реклама на България, като рай за бежанците. Това не е вярно, категорична беше генералшата.