”Газпром” ще позволи на страни от ЕС и големи компании-потребители да реекспортират неговия газ, а в замяна Европейската комисия няма да налага на руската корпорация глоби за милиарди евро по обвинение за злоупотреба с доминиращо положение на пазарите на страните от Източна Европа, включително България.
Нещо повече - руснаците може да приемат, че Еврокомисията има право да прилага антимонополното законодатество в страните от съюза. Досега "Газпром" и президентът Владимир Путин са отхвърляли такова правомощие и настояват, че те сключват договори с национални правителства и компании и не бива извън тях някой да може да диктува условия.
С подобни твърдени западни агенции и издания прогнозират в понеделник двете страни в спора да обявят, че са намерили взаимно изгоден компромис.
Ако Брюксел и "Газпром" сложат край на 5-годишното разследване, това ще се възприеме като затопляне на бизнес връзките с Европа в момент, когато политическите и дипломатически отношения с Кремъл барзо се охлаждат.
Вносителят на една трета от газа, използван в ЕС, бе обвинен миналата година, че сключва в района договори с доста по-високи цени, че има чувствителни разлики между условията за отделните държави, че блокира конкуренти и обвързва договорите за доставка със съгласието на местните власти да подкрепят руски инфраструктурни проекти.
След 150 минути преговори с еврокомисаря по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер в сряда за-председателят на "Газпром" Александър Медведев каза, че поставят "заключителните щрихи" по споразумението. На преговорите присъства и зам.-министърът на енергетиката Анатолий Яновски.
След срещата нямаше промяна в позицията на Вестагер и тя обяви, че "всички опции остават на масата", а "Ройтерс" съобщи, че според издочници, близки до руската компания, формалното представяне на споразумението може да стане в следващите няколко седмици.