Силно съм притеснен от случващото се в Турция , особено след ареста на 12 народни представители от Народно-демократическата партия, известна като партия на малцинствата и кюрдите. Арестувани са както председателя на партията, така и цялото ръководство, заедно с председателя на парламентарната група. Същата участ е споходила и много кметове от кюрдските райони. Вече има реакция от всички европейски институции. Мен ме притеснява мълчанието на българските управляващи. Случващото се в Турция е крачка към гражданска война.
Това каза пред Фрог нюз бившият зам .-председател на ДПС Осман Октай по повод последните събития в южната ни съседка. Една гражданска война в съседна държава е заплаха както за България, така и за Балканите. Посегателството на турския премиер Реджеп Ердоган върху политически лидери, които са в парламента, е изключително голяма провокация към демократична Турция, още повече след след посегателството върху вестникът, който е символ на Ататюрк. В Турция подобно посегателство се приема като посегателство срещу кемализма и републиканската идеология в страната.
След счуващото се , кюрдите в цял свят ще се вдигнат и ще блокират турските дипломатически представителства не само в Европа, но и в цял свят. Това може да провокира дестабилизация в Европа, защото както е известно на стария континент има много кюрдски граждани. Трябва категорично да се направи разлика между ПКК , която е обявена за терористична организация в Турция и в някои страни в Европа, от Народно-демократичната партия. Ердоган се опитва да прави диктатура чрез президентска република. В Турция нямаше никакви проблеми до миналогодишните избори. Нямаше и кюрдски промбем. На парламентарните избори, обаче, когато тази партия влезе в парламента с 83 мандата, тя отне мнозинството на Ердоган в парламента. За това той обяви война на кюрдското малцинство. Тогава зачестиха и терористичните атаки в кюрдските райони в Турция, което пък доведе до предсрочни парламентарни избори. Президентът имаше за цел да заличи тази партия и да си върне контрола в парламента чрез мнозинство. Това, обаче не не можа да се случи. По тази причина Ердоган не можа да реализира мечтата си за президентско управление.
Кюрдите в Турция са над 20 млн. души. И единственият вариант за решение на кюрдският въпрос минава към тяхната политическа легитимация в управлението. Интересно е как ще реагират партиите, които се обявяват за защита правата и свободите и представляват малцинства у нас-ДПС, ДОСТ, Касим Дал. В случая има посегателство на малцинствена организации в съседна държава. Сега ще проследим колко тези партии са европейски и натовски.
Голяма е опасността,защото при една тревожност и хаос в Турция, самите турски граждани може да опитат да избягат заради политическо преследване. Това се отняс и за българите-изселници, които са с двойно гражданство. Те масово биха се върнали в България. Очаквам председателят на парламента и кандидат-президент Цецка Цачева да защити парламентаризма.