Аргументите в САЩ отстъпиха място на компроматите. Това повлия не само на качеството на дебата между Тръмп и Клинтън, но и на крайния резултат. А ние знаем, че когато говорим за компромати, става дума най-вече за черен ПР, отколкото за политика. Но в случая с Тръмп ми се струва, че се получи едно „засищане” с критика, която постигна обратния на търсения ефект. Това коментира за Фрог нюз Мартин Табаков.
Компроматите започнаха да работят срещу тези, които ги инициираха или участваха в тях. Но за победата на Доналд Тръмп допринесе в крайна сметка едно негово основно послание: това, че САЩ трябва да престанат да експортират нискоквалифициран труд в други държави и да погледнат по-протекционистки на икономиката, съхранявайки работни места и социалната сигурност. Това допринесе в изключителна степен, за да може Доналд Тръмп да направи електорален пробив сред белите работници в индустриалните зони на САЩ (Уисконсин, Мичиган, Охайо и Пенсилвания). Това бе пробив в сърцето на Демократическата партия и в крайна сметка осигури победата на републиканеца.
САЩ и ЕС са две части от една цивилизация, Западната. Каквито и политически различия да има между тях, те ще съхранят своята обща ценностна основа. Но със сигурност можем да заключим, че американската политика се европеизира. В известен смисъл, ние, европейците, познаваме по-добре Тръмп от американските избиратели. Защото в Европа от години тече ускорен синтез на традиционализма с популизма, който ражда нещо като пролетарски консерватизъм. В него няма нищо елитарно и институционално, но има персона/водач, чиито претенции познаваме от хронологията на левите идеологии.
По отношение на зелените карти, няма никаква обозрима опасност. Доналд Тръмп се обяви против нелегалната имиграция, а не срещу легалния престой в САЩ.