Вицепремиерът по еврофондовете Меглена Плугчиева призна, че у нас е налице разточителен модел с 9 управляващи органи по отношение на еврофондовете, докато в другите страни те са 3-4.
България не е нетен платец, защото има 973 млн. евро чиста печалба от еврофондовете досега, като общият бюджет на всички средства е над 16 милиарда лева, а реално у нас са влезли 2.660 милиарда лева, оповести по БНТ 1 вицепремиерът по еврофондовете Меглена Плугчиева. България била още далеч от абсолютния максимум, който за периода 2007 - 2013 г. е общо 13 милиарда лева, но това се дължало на факта, че сме в началото на членството си в ЕС. През 2013 г. предстои окончателен анализ за всички средства, постъпили у нас от еврофондовете.
М. Плугчиева призна криза и неглижиране на отпусканите от ЕС средства, но изрази увереност, че този момент е преодолян и вече сме били на етап, в който има реално влезли средства в България, което осигурявало добра база за следващото правителство. Продължавали обаче различията в комутикативната култура при общуванията с Брюксел.
Министърът заяви, че днес ще се подпишат две споразумения с Европейската инвестиционна банка за 200 милиона евро за подпомагане на малките и средни предприятия. В момента ЕК очаква от България да изпрати окончателни доказателства, че критичните бележки по усвояването на европарите вече са изпълнени. До 10-15 юни ще приключи отчета на разходваните средства, след което ЕК ще се произнесе.
У нас е налице разточителен модел с 9 управляващи органи по отношение на еврофондовете, докато в другите страни те са 3-4, добави вицепремиерът и увери, че навсякъде по света имало корупция, но важно било как съдът ще си свърши работата, защото протакането на такива дела влияят зле на България, докато в Брюксел чакали краен резултат.