България е една от държавите, спечелила от въвеждането на плоския данък. Ако сравните най-малко събираемостта, ще видите, че той е много по-справедлив и съответно по-лесно се събира и повече постъпления влизат в бюджета. Какво означава да накараш богатите да плащат повече? Те винаги плащат повече. Това каза финансовият министър в оставка Владислав Горанов по БТВ.
Според него това е и модерното течение във финансовата политика: "Много държави вървят към данъчно облекчение и по-скоро плосък данък. Това, че ние сме изпреварили това модерно течение, не е проблем. Данъците трябва да са независими, неутрални спрямо икономическия процес, а разходите по бюджета трябва да търсят кохезията, изравняване между бедни, богати, средна класа."
Горанов изтъкна, че желанието на БСП за плосък данък не е нещо ново, но че преди година е получил уверение от топ икономиста и депутат на БСП Румен Гечев, че няма да правят промени, които биха довели до големи загуби в бюджета - а според него въвеждането на прогресивно облагане би довело точно до това.
"Има една илюзия в обществото, която обхваща все повече европейските държави - че човек може да харчи повече, отколкото изкарва. Никога няма да чуете ГЕРБ да се заиграват с пенсиите - те ще се качат, колкото го позволява икономиката. Това, което успяхме да направим за 2 години, е от едни доста ниски темпове на растеж да се превърнем в едни от водещите по ръст", изтъкна министърът.
Той призна, че сам не е бил сигурен дали ГЕРБ трябва да внесе своя бюджет. Според Горанов при един служебен кабинет неизменно ще има забавяне на работата на администрацията, но не и пълно спиране - на "добрата администрация, защото лошата просто не работи". И остави съвет за служебния си наследник - да си начертае граници, които няма да премине, да е сигурен, че премиерът му дава гръб срещу политиците. "Не бива по никакъв начин да подлага под съмнение сегашния данъчен модел и да се стреми да балансира бюджета, погрешно е да смятаме, че можем да живеем назаем", заключи Горанов.