Праисторическо светилище, което датира от втората половина на VI хил. пр. Хр., бе открито по време на строителни дейности на къмпинг "Градина" край Созопол, предаде „Фокус”.
Останките от праисторическия паметник са открити от архелози, ръководени от специалиста по праистория Петър Лещаков от Националния археологически институт, при сондажни проучвания на частен парцел. Светилището се простира на площ около десет декара. Дебелината на културния пласт е около един метър.
Според специалистите праисторическият обектът е най-ранния открит по Черноморието и един от най-ранните на Балканите. В подкрепа на тази теза са намерените в шахта, с дълбочина близо шест метра, парчета дърво, които датират от третата четвърт на VI хил. пр. Хр. На практика това е най-старото дърво, откривано в България. Другата изключителна находка е свързана с най-ранните форми на металодобив. Открити са и три праисторически гроба, които се отнасят към ранната бронзова епоха.
В момента артефактите, намерени при разкопките, се съхраняват в созополския музей и предстои да бъдат подробно проучени. Археолозите своевременно са информирали за откритието собственика на парцела, който е и инвеститор на хотелски комплекс. Според приетия наскоро Закон за културно-историческото наследство той е длъжен да спонсорира проучването на този археологически паметник, преди да предприеми каквито и да било други действия. Frognews.bg