За да се противопоставят на кампаниите срещу ЕС, депутатите предлагат засилване на малкото специално звено за ”стратегически комуникации”, повече инвестиране в повишаване на информираността, в онлайн и местните медии, в разследваща журналистика и информационна грамотност.
Проекторезолюцията е предложена от полската евродепутатка Анна Елжета Фотиго. Фотиго е член на управляващата в Полша консервативна партия "Право и справедливост", оглавявана от Ярослав Качински. Тя е от Европейските консерватори и реформисти.
"Дадена ми беше задача да опиша пропагандата на държавни и недържавни актьори. Свидетели сме на много преобразования в това. По отношение на Руската Федерация сега ситуацията е ясна. След анексирането на Крим и агресията в източната част на Украйна много държави са напълно наясно с руската дезинформация и манипулация", каза докладчикът.
"Този доклад, по време на подготвянето му, също беше обект на враждебна пропаганда", добави тя.
Резолюцията подчертава необходимостта ЕС да се бори с пропагандата и дезинформационната кампания на държави като Русия и недържавни актьори като ДАЕШ ("Ислямска държава"), "Ал Кайда" и други терористични групировки.
В текста на резолюцията се допълва, че враждебната пропаганда срещу ЕС и страните членки е с цел изкривяване на истината, провокиране на съмнение, разделение в ЕС и сред северноамериканските партньори, дискредитиране на институциите на ЕС и подклаждане на страх и несигурност сред гражданите на съюза.
Евродепутатите предупреждават, че Кремъл води пропагандна война срещу ЕС от анексирането на Крим и води хибридна война в Донбас. Те подчертават, че "руското правителство използва широк набор от инструменти, такива като институти (...), многоезични телевизионни канали (например Russia Today), псевдоновинарски агенции и мултимедийни платформи (например Sputnik) (...), социални медии и интернет тролове, за да предизвикват демократичните ценности, да разделят ЕС, да събират вътрешна подкрепа и да създават възприятието за провалени държави сред източни съседи на ЕС".
В резолюцията също се подчертава, че "Кремъл финансира политически партии и други организации в ЕС", както и крайнодесни партии и популистки сили.
Депутатите подчертават още, че ЕС и гражданите на съюза са голяма мишена на ДАЕШ. Те призовават страните членки да работят по-тясно за защита на обществата от радикализация.