Ако тези 3 млн. бежанци в Турция са повод за правене на външна политика, то логично ли е да ги прати към ЕС? ЕС ще преодолел едно такова препятствие. Ние ще го преодолеем след 25 г. До тогава българският политически елит трябва да се образова. Не всичко на сцената е пушка и не винаги тя ще гръмне. Това заяви журналистът Георги Коритаров.
В "Стратегическа дълбочина" на Ахмет Давутоглу се казва, че Турция е принудена да се съобразява със силовия триъгълнит ЕС-САЩ- Русия. Но Турция не трябва да се обвързва трайно с тези вектори, защото ще загуби стратегическа дълбочина. И сега идват реакциите на Ердоган към бежаците, на ЕС, споразумението че ще паднат визите. Всичко това е динамика на споменатия триъгълник. Когато охладят отношенията със САЩ, те затоплят отношенията с Русия. Когато замразят отношенията с ЕС и САЩ, обявяват сближаване с Шанхайската организация, където освен Русия е и Китай. Така Коритаров обясни пред Нова телевизия външната политика на Турция.
Коритаров коментира и отношенията на Турция и Гърция. ЕС реагира, когато 50 000 мигранти се насочиха към неговата граница с Гърция. Това насочва вниманието, че ако в момента има остър проблем, то не е между Ердоган и ЕС или Ердоган и България. Ердоган има проблем с Гърция. Дали той ще насочи натам мигранти? В исторически план този проблем има териториални недоразумения. Но Ердоган няма да тръгне премитивно...Той намеква, че отношението към Гърция е и поради невъзможността на турското правителство да получи от Гърция адекватно разбиране след опита за преврат в Турция. Ердоган иска да вкара Алексис Ципрас и гръцкото правителство в диалог, при който и двете страни да бъдат удовлетворени. Тук трябва да се търси компромис.