Схемата за бързо и безпроблемно завършване по „втория начин” в Юридическия факултет на СУ постепенно започна да се разплита, разкриха информирани източници пред Фрог.
В последните три години десетки студенти се дипломирали при очевидни нарушения на правилника, сливане на учебни години и повсеместни фалшификации, за които първи съобщихме.Това ставало с мълчаливото или явно съдействие на декана проф.Сашо Пенов, който кара втори мандат.
Оказало се, че Ангелина С. и Пенка А., които били инспекторки по линия на чуждестранните студенти, въртели постоянна посредническа дейност с купуване на изпити, заедно с Емилия М., Елка Д. и Людмила Н. от факултета. Те от своя страна били особено близки с проф. Иван Русчев и дори постоянно ходели в кантората му, твърдят запознати.
Главно действащо лице в схемата бил и Васил С. –шеф във студентския съвет. Ценоразписите били зашеметяващи-от 200 до 600 лв. за изпит по отделните дисциплини, като това били цените за български студенти-редовно и останалите в задочно обучение. А от 300 до 800 евро е „таксата” за малцината чуждестранни учащи се.
Най-скъпо се търгували Търговско право, Трудово право, Осигурително право, Правна информатика и Международно частно право, чиито преподаватели били известни с принципността си и с резолюция на декана били заменяни с други, изпитващи по същите дисциплини.
В случаите, когато не се уредела „сделката” успешно и масово бил прилаган методът със ,,служебното възстановяване,, на оценки от декана, без съответните професори нищо да подозират. Оттам именно тръгна и скандалът, превърнал се в новина номер 1 сред академичните среди в последният месец.
Секретарките от отдел „Студенти” въртели паралелно и втора далавера-със сканирани на индивидуални протоколи подписи на изявени професори и доценти, но тя секнала в момента, когато се появила ректорска заповед, подписана от Иван Илчев за лично внасяне на оценките в главните книги на факултетите от съответните преподаватели.
Така от година насам посредничеството и участието на декан или заместник –декан вече били незаобиколими. В архива на Юридическия факултет царял пълен хаос и безпорядък, категорична е професорка от факултета, известна с принципната си позиция. Много академични справки, протоколи от изпити и уверения били съвсем умишлено унищожени, други-залети със сок и кафе-пак с ясна цел-да не може да се направи годно експертно изследване на подписите при разследване.
Така ден след ден се произвеждали кухи дипломи и интересът към специалността видимо намаля, коментират юристи от факултета. За качество в обучението вече никой не говори. Изявите на декана Сашо Пенов пред отбрани медии са прах в очите на обществото, печалната истина не може да бъде скрита вече-необходима е оставка на ръководството на правния факултет, смятат преподаватели.
Името на професора по Международно право Благой Видин гръмна в скандал преди месеци, когато в медиите се разкри как като шеф на надзорния съвет на Центъра по европейско право е прахосал десетки хиляди левове в скъпи командировки и водене по родното Черноморие на френски лектори, в заплати на дузина секретарки и в ненужно закупувани консумативи.
Именно той бил в топли отношения с декана Сашо Пенов. Затова за последните седем години в Центъра, познат като своеобразен ПУЦ в Юридическия факултет, не са извършвани нито ревизии, нито проверки.
Видин масово изпитвал задочници по международно публично право, без да е стъпил на лекции-разписвал протоколите вместо колегата си Орлин Борисов. Името му бе свързано и със скандали около придобиване на българско гражданство по ,,втория начин,,- като правен съветник в Президентството той можел да влияе чрез издаваните становища. Пенов му осигурявал контакти с желаещи чрез кантората си.