Общо за медицинска помощ и за лечебна дейност, в т.ч. за болнична, извънболнична, стоматологична помощ и за лекарства държавата отделя бюджет над 3 млрд. лв. на година. Това е по линия на НЗОК. Според последните данни на Евростат от 2014 г. българинът плаща 51% от медицинската помощ, включително и за лекарства, от джоба си, другите 49% се покриват от Здравната каса. Това заяви бившият зам.-здравен министър д-р Стойчо Кацаров.
Прогнозата при едно проучване от тази година е, че през 2017 г. българите ще заплатят от джоба си за здраве 3.8 млрд. лв., докато бюджетът за тези дейности е определен на 3.4 млрд. лв. Простата сметка показва, че ще платим в момента на получаване на медицинската помощ 400 млн. лв. повече, отколкото НЗОК плаща. Това са пари, които плащаме за различни медицински изделия, за лекарства, за избор на екипи и всякакъв вид доплащане. Всеки се е сблъсквал с това, когато се разболее - казват ви купете си контраст за скенера, или - платното за хернията, или - за ставата, която ще Ви сложим… За сравнение, в страните в ЕС публичните средства покриват обикновено между 70% и 90% от тези разходи, а между 15% и най-много 30% си доплащат пациентите. Проблемът е голям, защото това означава, че на част от българите достъпът до медицинска помощ е ограничен главно по икономически причини, заяви д-р Кацаров пред БГНЕС.
Нашата медицинска помощ не е скъпа, но хората са бедни, масово са с ниски доходи и това плащане е често непосилно за тях. Проблемът не е от вчера, но продължава да се задълбочава. Какво означава, според вас, икономията в НЗОК? Ами колкото по-малко плаща касата, толкова повече се увеличава финансовото бреме на болния.