Ние от БДЦ гласувахме в зала за това, промените в Изборния кодекс да бъдат разгледани на база на резултатите от референдума. Тук не става въпрос, кой на каква изборна система е привърженик. Имаше проведен референдум и хората казаха на него, че искат промяна в изборните правила. Това заяви д-р Красимира Ковачка, съпредседател на ББЦ по повод отложените промени в ИК.
Въпреки че референдумът не събра необходимия брой гласове, за да бъде задължително той да бъде приет като закон, ние не можем да си затворим очите пред сигнала, който ни дадоха над два и половина милиона българи, че искат промяна в системата за избор на народни представители.
В това Народно събрание няма да се направи промяна в Изборния кодекс, но когато това се случи, промените, трябва да отговарят на исканията на хората. Не трябва да забравяме обаче, че дяволът се крие в детайлите и когато предлагаме въвеждането на мажоритарна система, трябва да се прецени каква точно трябва да бъде тя, за да се избегне неписаният закон, че при такава система в парламента влизат две или три от големите партии. Изисква се време, за да се постигне политически консенсус точно коя мажоритарна система за гласуване да се одобри, колко кандидата ще се допускат до втория тур, как да се извърши районирането и т.н. Когато в следващия парламент бъдат разглеждани промени в изборното законодателство, ние ще предложим и въвеждането на електронно гласуване, което ще реши много от проблемите в процеса, най-вече на българите в чужбина. За нас скриването зад технически трудности на нежеланието за това решение е несериозно.