На първа инстанция ВАС обяви пръстовите отпечатъци за нищожни. Това е най-тежкият порок, който може да съществува. Много по-силен е от незаконния. Изведнъж определението е променено на 180 градуса. Трябва да се вземе под внимание, че то е от 26 януари, малко преди здравният министър Москов да си тръгне. Това навежда на мисълта, че той се опитва да повлияе. Пръстовият отпечатък е съществена част от здравната му реформа, коментира пред Фрог нюз адв. Христина Николова, която води дело от името на Национално сдружение на частните болници срещу пръстовите отпечатъци.
„Във второто определение на ВАС пише, че би могло да настъпят някакви вреди за пациентите, но те ще се обезщетят. Това е абсурд! Кога ще са по-големи вредите, като се спре действието или когато не се спре действието?! Ако се бе потвърдило спирането на тази наредба, какви вреди щяха да търпят гражданите и държавата?!, коментира адв. Николова.
ВАС не за първи път променя становището си по дела, водени срещу наредби на Москов. Съдът промени решението си и по отношение на здравната карта. Първо ВАС обяви здравната карта за нищожна, после се самоопроверга.
„Определението по спиране на пръстовия отпечатък е окончателно. Чака се обаче решение по същество, като пръстовите отпечатъци през това време ще са в сила. ВАС може да потвърди решението на първа инстанция. Ако това се случи, по какъв ред ще търсят обезщетенията си болниците и пациентите, не е ясно, обясни адв. Николова. Тя добави, че ако здравният министър, в случая д-р Илко Семерджиев, оттегли жалбата за пръстовите отпечатъци, автоматично влиза в сила решението на ВАС на първа инстанция.