Новият просветен министър проф. Николай Денков попадна в собствен капан с ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, тъй като той преговаряше с Брюксел за нея в качеството си на зам. -министър, а сега Европа плаши да бъде спряна.
Оказва се, че програмата е непродуктивна и сега министърът се чуди как да излезе от неловкото положение. Европа е видяла, че програмата е повече за строежи на сгради, колкото за интелигентен растеж.
От интернет страницата на МОН е видно, че за участваш в тази програма, трябва да извършиш следните дейности:
I. Дейности, свързани с изграждане и оборудване на центрове за компетентност (ЦК) и Центрове за върхови постижения;
II. Дейности в рамките на ЦК, свързани с провеждане на независими НИРД за повече знания и по-добро разбиране, включително съвместни НИРД, при които научноизследователската организация или инфраструктура участва в ефективно сътрудничество при спазване условията на Рамката.
I. Дейности, свързани с изграждане и оборудване на центрове за върхови постижения (ЦВП);
II.Дейности в рамките на ЦВП, свързани с провеждане на независими НИРД за повече знания и по-добро разбиране, включително съвместни НИРД, при които научноизследователската организация или инфраструктура участва в ефективно сътрудничество при спазване условията на Рамката.
С програмата се цели не толкова да се развиват науката и образованието, а сградният фонд. Защо е необходимо да се строят нови здания, при положение че БАН има достатъчно?! Пък и не само БАН.
Тази програма има претенции да е за всички в сферата на образованието и науката, но се оказва, че не е така. На пръв поглед се вижда, че изключва социалните и хуманитарните науки.
Въпреки че Кунева не бе добър образователен министър, тя е забелязала недостатъка на програмата и се е опитала да я коригира. Брюксел обаче й отказал, тъй като вече я е затворил. Може би тогава е настанал разривът между нея и заместникът й, коментират ред Фрог нюз лица, запознати със случая.
Сега като служебен министър Денков пак заговори за програмата, тъй като Брюксел заплаши, че ще я спре. „Още през април миналата година предупредих публично, че промяната в подхода към оперативната програма ще доведе до проблеми. Не бях чут. Всъщност това беше причината да подам оставка като заместник-министър в МОН. Заедно с ЕК и съгласувано с екипа на вицепремиера по европейските фондове ние вече подготвяме план за действие за разрешаване на тези проблеми в най-кратък срок. Трябва да се има предвид обаче, че някои от решенията ще изискват по-дълъг хоризонт от мандата на служебното правителство, независимо кой ще е следващият министър. Смятам, че настоящият ръководител на управляващия орган на ОП НОИР г-жа Цветана Герджикова носи пряка отговорност за част от тези проблеми, затова до края на днешния ден очаквам нейната оставка”, каза в своя защита министър Денков.