Повечето избиратели предпочитат след изборите в България да има дясноцентристко управление, но зависи кой ще влезе в парламента. Това коментира Геновева Петрова, политолог и изпълнителен директор социологическата агенция ”Алфа Рисърч”.
Според нея възможните конфигурации след изборите не са толкова много.
В коментар за евентуалната роля на по-малките партии след вота тя каза, че ДПС има доста дълъг опит в съвместно управление като обикновено движението е получавало по-голяма тежест в управлението от електоралната му тежест. Това винаги е водело до силно недоволство, ако Патриотите заемат тази позиция сега, резултатът ще е същият, анализира Петрова.
"Има нагласи сред обществото, които са с повече социални мерки и също патриотическо-националистическа вълна. Това по никакъв начин не поставя партиите ГЕРБ и БСП под един знаменател и не смятам, че е правилно да ги обобщаваме под общото национално-социално", коментира още политологът. Тя подчерта, че между тях има съществени разлики въпреки наличните и при двете по-патриотични настроения.
Докато ГЕРБ последователно продължава да отстоява евроатлантическа ориентация при БСП вече лансира повече ревизия на санкциите срещу Русия и стремеж по-близко сътрудничество с Русия. "Това е линия, по която немалко избиратели ще се ориентират", посочи Петрова.
Според политолога Първан Симеонов от "Галъп" БСП е успяла да вкара ГЕРБ в обяснение и да позиционира себе си като ярка алтернатива в двойка. "Говорителите на БСП теглят на изток, това е доста по-открито вече", посочи той.
Оценката му е, че като че ли ГЕРБ има повече варианти за групиране след изборите отколкото има БСП, но след изборите са възможни всякакви причудливи политически формати.