Министрите от служебния кабинет ”Герджиков” одобриха План за действие през 2017 г., с който да изпълнят препоръките от Доклада на Европейската комисия в рамките на механизма за сътрудничество и оценка. На заседанието бе приет и отчета за 2016 г.
В Плана за действие за 2016 г. бяха включени 59 законодателни, организационни и аналитични мерки, които целяха преодоляване на посочените от Комисията слабости.
Те бяха групирани в пет основни области - независимост, отчетност и етика на съдебната власт; реформа на съдебната система; стандарти в съдебната система; противодействие на корупцията; борба с организираната престъпност.
Отчетът за постигнатите резултати показва, че 30 от набелязаните мерки са изпълнени, а 24 са в процес на изпълнение. Неизпълнените пет мерки, са основно в частта за противодействие на корупцията и са взети предвид при разработването на плана за 2017 г.
Сред изпълнените мерки са приетите промени в Закона за съдебната власт в съответствие с промените в Конституцията. Като изпълнение е изготвеният анализ на делата за корупция за периода януари 2013 г. - март 2016 г., разработените промени в НПК с оглед облекчаване на прекалено формалния процес и сложността на правилата, свързани със събирането и допустимостта на доказателства по време на досъдебната и съдебната фаза.
В тази част е и оптимизирането на щатните длъжности в органите на съдебната власт, новата методика за атестиране на магистратите, изготвеният анализ на Прокуратурата от независими експерти с помощта на Европейската комисия и др. В Плана за действие през 2017 г. са включени мерки и действия на институциите, които адресират конкретните препоръки от доклада на ЕК от 25 януари 2017 г.
По част от набелязаните мерки работата вече е започнала. Например, изпълнена е една от основните в областта на независимостта и отчетността на съдебната власт със срок февруари - приемането на Наредба за конкурсите за магистрати и за избор на административни ръководители в органите на съдебната власт. Изработена е и промяна в правилата за избор на председатели на ВКС и на ВАС и на Главен прокурор, съобразени с новите разпоредби в ЗСВ, отчитат от МС.
В областта на нормативната уредба предстои приемането на изменения в НПК и НК във връзка с проследяване на корупцията по високите етажи на властта и тежката организирана престъпност.
За продължаване на реформата в съдебната власт са заложени мерки за развитие на съдебната карта и за намаляване на натовареността в съдилищата, извършване на проверки на разпределението на делата в най-натоварените органи на съдебната власт на принципа на случайния подбор, приемане на план за изпълнение на препоръките от независимия анализ на Прокуратурата.
Одобрени са поредица от мерки за противодействие на корупцията и борбата с организираната престъпност. Сред тях са внасянето на законопроект за противодействие на корупцията, прозрачност при докладване на случаите за корупция.
Мерките целят и отстраняване на слабостите при разследването и наказателното преследване на случаи по високите етажи. Акцентира се и на постоянен мониторинг върху разходване на средствата за овладяване на миграционния натиск, проверки на мобилните митнически групи непосредствено след зоните на ГКПП.
В информацията от МС, е записано, че сред мерките за противодействие на корупцията е и идентифициране на корупционни практики във връзка с доставката и употребата на медицински изделия, ежемесечно информиране на ВСС от съдилищата за постановените съдебни актове по дела, свързани с организираната престъпност, и др.