Заместнк- министър е уличен в конфликт на интереси, съобщиха от Дирекция "Главен инспекторат" в Министерски съвет.
Името на служителя ще бъде оповестено след приключване на проверката от инспектората, който трябва да се произнесе по случая. Сигналът не е анонимен, а е подаден от фирма, с която е работило съответното ведомство.
Дали има конфликт на интереси, ще стане ясно след приключване на проверката от срана на Главния инспекторат. Това обаче ще случи до два месеца, когато на практика въпросният заместник-министър вече няма да е действащ. Въпреки това, той ще подлежи на наказание.
Според Николай Георгиев: "Конфликтът на интереси и наказанието си е по закон. Декларациите се съхраняват 10 години, независимо къде отива човекът".
За първите четири месеца на годината има над 80 подадените сигнали за конфликт на интереси. От тях са проверени 41, но резултатите се контролират от съда. Най-често срещаните ситуации за конфликт на интереси са "роднински връзки, участие в конкурси и съмнение за участие на роднини".
Около 1,5 милиона лева са инвестирани в проекта "Подобряване на вътрешния административен контрол върху дейността на администрацията". Целта е да се подобрят механизмите за отчетност и контрол и да се повиши прозрачността в дейността на администрацията.