Въпросите са повече от отговорите. Гледам на здравеопазването по-различно. То е част от сигурността на държавата. През всички години се вижда, че управленците страдаха от сериозен дефицит на експертиза. Това каза проф. Елена Александрова по БТВ.
След д-р Илко Семерджиев, който стартира реформата, не се направи нещо от неговите наследници. Нито едино от министрите не направи промяна в модела на финансиране. Те ни сложиха лимит- да оперираме 100 жени. А ние оперираме 101.
Партийните централи те номинират и ти отиваш там. Семерджиев има висока експертиза. Ние тръгнахме в една посока. Не може една пломба да струва 1000 лв . и пак с толкова да лекуваш рак на гърдата. Трябва да се преустойностят пътеките със здравната каса. Не може да не е добре за болните и лекарите. Трудът не е добре заплатен. Най-големият монополист- здравната касата, продължава да стои. Това опорочава самия лечебен процес. Понякога имам чувството, че сме нация-самоубиец. Кой и защо регистрира толкова много онкологични болници. Те всички работят като частни болници. Тече процес на мачкане на държавните институции. Щедро се финансират частните болници. Те се финансират от здравната каса. В чужбина парите са дават от доброволци. Има фактура 900 лв . за клечки за уши в частна болница. В медицината не може да се говори само за пари, а и за резултати. Изходът е политиката да излезе от коридорите с бели престилки. Реформата може да се извърши от хора като сегашният екип.
Д-р Цветелина Спиридонова уточни: Медицината е консервативна наука. Същото е и с реформата. Тя трябва да е правилно мотивирана и базирана на доказателства. Съсловието трябва да има дял на участие в тази реформа. Сега беше-тук ще намалим леглата, вие сте крадци от здравната каса, искаме да ви намалим пациентите и т. н. Това звучи обидно. Ние не сме крадци. Не знам лекар да е забогатял от източване на касата. Ние сме със заплати около 1000 лв . Ние нямаме съсловие, лекарите сме в пълен хаос. БЛС е със затихващи функции. Не трябва да се допуска лобизъм и конформизъм в здравното министерство. Частните болници получават пари от НЗОК . Една държавна болница има 4 източника на финансиране-НЗОК , МЗ , куп европроекти , пациентите, които заплащат своите консумативи. Лекарите са със заплати от 1000 лв . А сме в дългове. Къде отиват парите? Редно е да се види апаратурата, която е купена, защо не работи. Това не може да се случи в частна болница. Толкова пара влиза в една болница, а къде отиват?