НОВИНИ


Икономист: Падането на борда може да предизвика инфлация

7 5594 12.03.2017
Икономист: Падането на борда може да предизвика инфлация
Кирил Петков

Светът ни гледа като на несигурно място. Ако си махнем борда, рискът за нас, ще е голям. С падането на борда можем само да освободим резервите в БНБ – общо 46 милиарда е валутният резерв. Ако тези пари се използват за спасяване на банки и прочие, може да се обезцени лева. 1/3 от пенсиите, от спестяванията ще се стопят. Това заяви в предаването „Честно казано с Люба Кулезич” икономистът Кирил Петков.


Бордът беше предложен по време на правителството на Виденов,  в което бях аз. Костов ни заплашваше със затвор. Казваше, че съветът е пагубен. Неподходящ е моментът да се обсъжда излизането от съвета преди избори. Това заяви икономистът от БСП Румен Гечев.

 

Литва стои 2 години в чакалнята на еврозоната без да си пипа валутата. Хем стандартът на живота там се  запази, хем има спестявания. Така че не трябва да се пипа бордът, посъветва Петков.

 

Един от вариантите за излизане от паричния съвет е влизане в еврозоната. Споделям мнението, че влизането в еврозоната трябва да стане с добри разчети. Швеция, Чехия, Полша, Дания не искат да влизат в еврозоната, подчерта Гечев.

 

Ако някой иска да разклати борда, това ще стане чрез Пеевски в парламента, чрез лошата ни съдебна система, смята Петков.

 

Влизайки в еврозоната, няма да има инфлация. Ако има, няма да е повече от 1%. Еврозоната ще гарантира, че няма да има втори случай на КТБ, защото Европейската централна банка ще извършва контрол, казва Петков.

 

Трябва да се разсекрети стенограмата за КТБ. Бях на разговорите при президента Плевнелиев. Йордан Цонев искаше да има банкова ваканция, което щеше да е пагубно за банковата система, припомни Румен Гечев.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама