В много райони ДПС няма мажоритарни кандидати и ако техните гласове там прелеят към БСП, това може да доведе до обрат и до предимство пред кандидатите на ГЕРБ в мажоритарния вот
Между 9-10% се очертава разликата между ГЕРБ и БСП на парламентарните избори, обяви Мирослава Радева от МБМД. НДСВ, РЗС и ЛИДЕР и Новото време прескачат 4 %-ната бариера.
Засега картината изглежда:
ГЕРБ - 28-32%,
Коалиция за България 17-22%,
ДПС – 9-12 %,
Атака – 8-10 %,
Синята коалиция 7-8 %,
НДСВ – 4-5 %,
РЗС - 4-5 %,
ЛИДЕР – 4-5 %.
Мирослава Радева уточни, че ГЕРБ винаги изглежда по-зле като електорален резултат, отколкото като даденост в изследванията, защото всички политически партии плащали на структурите си, докато вероятно ГЕРБ нямали тази възможност. Това е причината те в началото да стартират по-добре, отколкото в края.
В много райони ДПС няма мажоритарни кандидати и ако техните гласове там прелеят към БСП, това може да доведе до обрат и до предимство пред кандидатите на ГЕРБ в мажоритарния вот, добави Радева. Картината можела да се промени и от допълнителните към 1 милион души, които се очакват да гласуват на парламентарните избори.
Във Варна на евроизборите имало 26.14 % за ГЕРБ, а за БСП – 15 %. Това предимство изчезвало, ако се прибавят 11 %, гласували за ДПС.
Във Велико Търново и в Добрич вотът също можел да се обърне в полза на БСП.
Има обаче и места, като Монтана, където РЗС негласно можело да подкрепи кандидатите на ГЕРБ.