На 29 юни християнската църква почита паметтта на светите братя Петър и Павел. Заради огромната им любов към Христос и всеотдайна апостолска дейност с право били наречени върховни първопрестолници и вселенски учители, апостоли.
В народния календар денят е популярен като Петровден. Предците ни го свързват с магията на лятното слънце, с началото и края на нова стопанска година, с легендата за доброволната жертва и мита за двамата братя юнаци, които си поделили света. На Петър се паднало да държи ключа от рая, а на Павел – да носи със себе си огъня, който бил опасен за хората, животните и посевите.
Затова на Петровден мъжете стават при изгрев слънце и хвърлят ситни камъчета в градина, нива или на лозе – за да е продородна и берекетлия годината. А жените ходят на празнична литургия в църквата. Носят ябълки и обредни кулаци, които свещеникът освещавя. Раздават се на близки и съседи в чест на светеца и в памет на мъртвите.
С Петровден завършвал и петровденския пост. По стра обичай днес се прави курбан за здраве. Цялото семейство се събира на празнична трапеза. Отговявява се с варено петле или кокошка, празнична погачка и плодове.
В някои селище празникът се отбелязва с общоселски курбан, който е съпътстван и с тържествен молебен за здраве и благополучие.
Именици днес са Петър, Петра, Петрана, Петьо, Петруна, Пейко, Пейо, Пейчин, Пейчо, Перо, Перко, Перун, Пека, Пена, Пепа, Петрун, Петрунка, Пешко, Пешо, Пиер и др.
Как да направите Петровденски курбан - четете в "Храна и вино"