Брекзит безспорно ще се отрази на българската икономика. Печалбите и негативните последствията за страната ни обаче ще станат ясни едва след окончателното излизане на Великобритания от Европейския съюз след най-малко две години.
Според анализатори заради брекзит британски компании може да се преместят у нас. Страната ни е атрактивна с ниските си данъци, евтината работна ръка и достъпа до единния европейски пазар.
Възможно е обаче брекзит да има и негативно влияние върху икономиката, като очакванията са то да се най-вече в мебелния сектор.
Петър Начев има фирма в габровското село Плачковци, която от години работи само за Обединеното кралство. Тя вече отчита спад на износа с близо 20%.
„Ако се намирах в Англия и изнасях за България, не би могло да ме уплаши по никакъв начин, защото там никой не ходи на митница – има си агенции които звънкам по телефона, камионът си чака, документите се оправят за секунди и всичко заминава”, обяснява Петър пред bTV.
Освен мебели, България изнася за Острова лекарства и вино. Това обаче са едва 2% от общия износ на страната ни. Преди нея сред търговските ни партньори са страни като Германия, Италия и Гърция.
Експертите смятат, че английски граждани масово ще продават имотите си у нас. Това ще струва между 150 и 200 млн. евро годишно, твърдят от Българската стопанска камара.
Негативи за икономиката ни ще има и с въвеждането на работни визи за българските граждани и възможните до три пъти увеличения на семестриални такси за наши студенти. Страната ни може да извлече и ползи от брекзит като привлече нови инвеститори.