С 437 млн. лв. са намаляли привлечените средства в банките у нас през месец май. Така паричният ресурс е вече 59.8 млрд. лв., което е вторият по-сериозен спад в привлечените средства в трезорите от началото на годината, сочат данните на БНБ.
Причина за рязкото понижение е, че парите, които чуждите банки майки и други кредитни институции държат в родните трезори, са намалели с 390 млн. лв. през май. Въпреки този спад сумата, която централите и другите институции държат у нас, не е никак малка - 15.4 млрд. лв. За сравнение депозитите от домакинствата в банките са 22.8 млрд. лв., а на фирмите - 19 млрд. лв. Въпреки атрактивните лихви, спестяванията на гражданите също са намаляли със 100 млн. лв., за сметка на лекото покачване на депозитите на фирмите.
Еспертите констатират, че от януари насам привлечените средства в банковата система ту се качват, ту спадат. Най-много пари са били изтеглени през януари и през май. В първия месец на годината средствата са били около 800 млн. лв., като 500 млн. лв. от тях са вложения на чуждите банкови централи у нас. Българските фирми пък си изтеглили към 600 млн. лв., като в същия този период са се увеличили с 340 млн.лв. спестяванията на гражданите.
Според специалистите българските домакинства продължават да са нетни спестители, а фирмите - нетни длъжници. От данните на ведомството на Иван Искров е видно, че през май гражданите имат влогове в банките в размер на 22.8 млрд. лв., а кредити за същия месец са 17.7 млрд. лв. От друга страна, предприятията имат на влог в банките 19 млрд. лв., а дължат на трезорите 32 млрд. лв.
Статистиката сочи, че българската банкова система е една от малкото в ЕС, която излиза на печалба. Към края на май тя е в размер на 402 млн. лв. Коефициентът на ликвидност е на добро ниво - 20.6%, което означава, че 20% от привлечените средства в банковата система могат незабавно да бъдат платени кеш, ако се налага. Frognews.bg