По поречието на река Нишава край Драгоман има десетки храмове и манастири, заради което местните жители с гордост наричат региона ”Малката Света гора на Балканите”. Голяма част от светите обители се рушат, въпреки че са паметници на културата и датират още от времето на цар Иван Асен II.
Опожарявани, поругавани и разграбвани, храмовете в Понишавието пренасят до днес история на повече от 10 века. Голяма част от тях са паметници на културата, но статутът им не ги предпазва нито от влиянието на времето, нито от посегателства. Така историята, която са съхранили досега, е на път да бъде заличена заедно със ценните стенописи в тях.
Такъв е и случаят със средновековната църква "Св. Никола" в с. Калотина, която датира още от 14-и век.
"Строена е от местни боляри, ктиторите са местни боляри, които са свързани с българския царски двор", заяви пред БНТ Ивайло Богомилов, преподавател по изобразително изкуство
Според една от местните легенди тук преди повече от седем века се е венчал българският цар Иван Александър с новопокръстената еврейка Теодора. Калотинската църква е преживяла падането на България под османска власт и е оцеляла през всички години на турското владичество. Най-много храмът е пострадал след Освобождението, когато се срутва покривът. Оттогава уникалните стенописи вътре са застрашени.