България, Словакия, Гърция и държавите от бивша Югославия, които все още не са членки на Европейския съюз, са най-застрашени от нова газова криза. Това стана ясно на заседанието на координационната група на ЕС по газовите въпроси вчера в Брюксел.
По време на срещата експертите са анализирали готовността на 27-те държави за потенциални проблеми с доставките и препоръчват на страните членки да се презапасят със синьо гориво.
По този повод изпълнителният директор на “Булгаргаз” Димитър Гогов уточни, че газохранилището в Чирен е пълно до горе. Според него ударното нагнетяване се прави сега не само заради посрещането на нуждите през зимния сезон, но и заради по-ниската цена на газа.
По думите му при евентуална нова газова криза, ако разчитаме само на хранилището в Чирен, можем да изкараме около 2 месеца. Гогов припомни, че един танкер с втечнен газ, купен още през януари, стои в Гърция и това е също възможност да се справим със ситуацията при нужда.
В момента “Булгаргаз” преговаря с концесионера на находището в Галата - “Мелроуз”, за превръщането на обекта във второ газохранилище. Ако преговорите бъдат успешни и държавната газова компания поеме управлението на находището, в близките месеци там могат да се нагнетят към 200 милиона куб. м. синьо гориво.
Българското правителство ще трябва да осъществи връзки и с газопроводните системи на Румъния и Гърция в най-кратки срокове, каквито са разпоредбите на ЕС. Досега от общността са ни отпуснати приблизително 30 милиона евро за междусистемните връзки, но при условие, че изграждането им стартира до 2011 г. В противен случай със сигурност тези пари ще бъдат загубени.
Европа се презапасява с природен газ заради неясната ситуация с резервите в хранилищата на Украйна. За да осигури безпроблемното транзитиране на руски газ до Еворпа, Украйна трябва да нагнети приблизително 20 млрд. куб. м. синьо гориво. От Киев обаче, не дават информация с какви количества суровина разполагат, след като сами намалиха доставките за собствени нужди.