Информацията за това какво става с проверката на прокуратурата в КЕВР е много оскъдна, затова е трудно да се каже какво става там. Дейността и начина на съставяне на енергийния регулатор не са добри, особено по отношение на политическите квоти. Ако правилата се спазват, не би трябвало да има проблеми. Това заяви бившият енергиен министър Трайчо Трайков пред БТВ.
По отношение на цената на газа и предстоящото договаряне на България и Газпром Трайков заяви, че проблемът е наличен от месеци, но заради предизборната кампания повечето партии са избрали да не вземат отношение.
„Първият напредък бе отчетен по време на срещата със служебният премиер Огнян Герджиков. Преди становището на България да бъде изпратено в Брюксел обаче то трябва да е публично, за да вземе отношение всеки, който има интерес“, обясни Трайков.
„Нашите интереси са по-различни от това, което предлага „Газпром“. Двете основни теми са как ще изглежда газовия пазар оттук-нататък и колко сме надплащали досега. В документите на ЕК пише, че „Газпром“ има монополно положение в 8 държави. Ако сметнем от 2005 г. назад сме надплатили над 5 млрд. лв. Тази сума може да се вземе и да се разпредели като допълнителна отстъпка за в бъдеще, което ще намали цената на газа“, обясни Трайков.
По думите му ЕК не налага финансови санкции на Газпром, а иска от тях ангажименти, че отсега-нататък няма да има подобни практики. Чехия, Словакия и Унгария са заявили, че нямат претенции към досегашните споразумения, а Полша и прибалтийските републики искат глоба.
„Българското правителство няма все още позиция, но нещата отиват към мнение, че не трябва да се занимаваме с тези неща. Така ще се загуби възможността за това обезщетение“, заяви още Трайков.