Държавният ни дълг през последните 3 години рекордно нарасна, а преките инвестиции продължават да спадат. След 2007 г. икономиката ни започна да губи преки инвестиции и разчита основно на еврофондовете. През миналата година дългът на България се увеличи три пъти повече спрямо 2008 г. Всяко правителство тегли нов дълг, за да погасява стар при липсата на реформи. След 2020 г. България вече няма да може да разчита на безвъзмездното финансиране от европейските фондове и не е изключено тя да фалира. Това прогнозира пред Фрог нюз финансистът Румен Гълъбинов.
Дългът на България за 2016 г. е в размер на 27,321 милиарда лева, или 29.5% от БВП. През 2013 г. той е бил под 14 милиарда лева, докато за 2016 година е почти двойно повече. През 2013 г. държавният ни дълг е възлизал на едва 17% от БВП.
Това е по предварителни данни на Националния статистически институт. От данните е видно, че държавният дълг на България се е увеличил с над 4 млрд. лева през 2016 г. Държавният дълг на България расте с най-бързо темпо от всички страни от ЕС, като коефициентът държавен дълг спрямо БВП също нараства бързо. Този дълг ще се плаща от бъдещите поколения.
Държавният дълг включва всички финансови задължения, поети от името и за сметка на държавата. Той може да се поеме чрез: емисии на държавни ценни книжа и договори за държавни заеми.
Освен него съществува и държавногарантиран дълг (всички финансови задължения, за които Министерският съвет е издал гаранции от името и за сметка на държавата). Например по него се изпълнява Националната програма за саниране.
Държавният дълг е нещо нормално и всяка държава го има, но ако икономиката ни не се задвижи, родното производство не върви, то единствената полза от новия заем е да погаси стария.