Осем месеца преди официално България да поеме за шест месеца ротационното Председателство на Съвета на Европейския съюз, доклад на бившия вече служебен ресорен вицепремиер Деница Златева, разкрива фатално забавяне на подготовката.
Ремонтите на двете основни локации, в които ще се проведат повечето от форумите и срещите на представители на страните членки – НДК и Дом №2 на Резиденция “Бояна” са зациклили, подходящите за настаняване на делегациите хотели в София могат да се окажат с по-малък капацитет, необходим е подбор, наемане и обучение на още почти 300 души, тъй като служителите от държавната администрация се оказват недостатъчни. Това са само част от изводите от доклада на Златева.
В четвъртък Народното събрание гласува третото правителство на Бойко Борисов, в което с ресор “Председателство на ЕС” има ресорен министър – Лиляна Павлова. Дебатът – ще остане ли на поста си висшият партиен кадър на БСП Деница Златева от служебното правителство и в кабинета на ГЕРБ и Обединените патриоти и какъв знак е възлагането на подготовката и провеждането на Председателството на два пъти министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова, успешно измести фокуса на общественото внимание от темпа, с който българската държава ще отговори на очакванията на останалите 26 страни членки на ЕС, както и на Великобритания, с която догодина ще трябва да се преговаря за излизането й от общността. Въпреки публичните твърдения на Златева, че в изминалите три месеца подготовката на Председателството е била ускорена, доклад от 37-страници от средата на миналия месец разкрива далеч по-различна ситуация, с която Павлова ще трябва да се справя спешно.
Макар преди година, докато се опитваше да тушира напрежението между министрите си Меглена Кунева и Даниел Митов, тогавашният и настоящ премиер Бойко Борисов да бе категоричен, че няма да допусне увеличаване на щата на администрацията заради председателството, ситуацията към настоящия момент е различна. “Дирекция „Модернизация на администрацията“ в Администрацията на Министерския съвет през първата половина на м. април изготви Анализ за нуждите от допълнителен персонал за целите на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. въз основа на писмените заявки от всички ведомства, които имат ангажименти към подготовката и провеждането на председателството. Обобщените заявки показват необходимост от осигуряване на 140 допълнителни щатни бройки с технически, организационни, координационни и логистични функции и 122 допълнителни щатни бройки, за които се изискват специфични знания, умения и опит, с оглед прякото им включване на експертни позиции”, констатира Златева и предлага следните мерки: “да се изготвят ясни критерии за наемането на допълнителни служители с технически и експертни функции и да се определят съответните нива на размера на възнагражденията на този персонал и да се изготви и приеме Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация, с който да се въведе нов вид допълнително възнаграждение за постигнати резултати, свързани с организацията и провеждането на Председателството на Съвета на ЕС.” От Доклада се разбира още, че от март месец в Националната служба “Охрана” се провеждат конкурси за нови телохранители и шофьори, които ще отговарят за сигурността на участниците в събитията на Българското председателство. Отсега е ясно, че първата половина на 2018 г. ще бъде изключително трудно намирането на добро място за настаняване в София. Подходящите хотели за настаняването на чужди делегации се оказват по-малко от нужните.
“Проведени са срещи с ръководствата на 22 хотела с цел запознаване с графика и натовареността според предварителния календар на събитията на Българското председателство и уточняване на броя на гостите, които всеки хотел би могъл да настани. Установено е, че не всички посетени хотели са подходящи за настаняване на ВИП делегации. В тази връзка е изготвен списък с избрани хотели, който е предоставен на правоохранителните органи с цел проучване на съответствието с изискванията за сигурност и потвърждаване на хотелите, които са подходящи за настаняване на ВИП делегации. С останалите хотели е обсъдена възможността да предоставят определен брой стаи на преференциални цени, за делегатите, които следва сами да организират и заплатят своя престой”, пише още в доклада си ексвицепремиерът Деница Златева, цитира БГНЕС.
Изброените дотук затруднения могат да се приемат и за незначителни, пред фаталното забавяне на ремонтните дейности по помещенията, в които делегациите ще провеждат своите срещи в София, поне ако се съди по доклада на Деница Златева.