Етническият произход се използва от някои партии съвсем съзнателно като изборно средство, казва в интервю за Frognews.bg, Детлеф Кухенбекер, член на Световния етичен форум.
KIC Integral Consult на г‒н Детлеф Кухенбекер придружава мениджмънта на предприятия и създатели на политически решения. Във фокуса на вниманието му стоят етични и стратегически решения, които водят до интегрална цялост. Член е на Световния етичен форум. През април т.г. изнася доклад на тема „Създаване на култура за борба с корупцията. Активното гражданско общество в България и в Европа” в рамките на конференция за превенция на корупцията при използване на европейските структурни фондове с оглед взаимоотношенията на България и ОЛАФ. По време на току-що отминалите избори е бил наблюдател у нас.
интервю на Ана Кочева
‒ Г-н Кухенбекер, усетихте ли някакво етническо напрежение в България?
‒ В обикновения ежедневен живот не усетих директно етническо напрежение. Такива напрежения обаче бяха налице в политическите противопоставяния между отделните партии, които очевидно съвсем съзнателно ги бяха задвижили и ги използваха заради „лова на гласове”. В един от случаите това дори доведе до там, че един наблюдател на изборите от противникова партия, служител на градската управа, беше подложен на масивен натиск, вкл. и чрез заплахи за уволнение от работното му място от страна на кмета.
‒ Съществува ли, според Вас, етнически вот у нас?
‒ В някои региони на България действително има такива случаи. Етническият произход се използва от някои партии съвсем съзнателно като изборно средство.
‒ Как изглежда ситуацията в България, погледната отстрани?
‒ България има да извърви още много каменист път по посока към демокрацията. Водите от реката на демокрацията обаче повече не могат да се спрат, камъните в тази река ще бъдат отмити и ще има прозрачност. А тази прозрачност ще обедини всички българи, независимо от тяхната етническа принадлежност и те, заедно, ще предприемат и проведат необходимите промени.
‒ Съществуват ли в Германия етнически партии или такива, които да консолидират вот на етнически принцип?
‒ Не, в Германия етнически партии няма. Налице е само една‒единствена екстремистка партия, която се опитва да разиграва при нас етническата карта.
‒ Възможен ли е впрочем етнически конфликт в страна от ЕС и НАТО?
‒ Не, ЕС има съществен принос при преодоляването на подобни конфликти. Общият дом Европа е солиден фундамент със своите основни ценности, човешки права, свободи, демокрация, равенство, правов ред и запазването им. Да наречеш себе си европеец, означава да обичаш тези основополагащи принципи.