”Папа Франциск отдаде признание на българския народ като пазител и разпространител на делото на светите братя Кирил и Методий”, заяви след аудиенцията с папа Франциск президентът Румен Радев.
Визитите във Ватикана по повод 24 май – Денят на славянската писменост и култура, са потвърждение за приноса, който има българският народ към европейската цивилизация. Това заяви президентът Румен Радев след аудиенцията при папа Франциск.
„Първо да предам пожеланията на папа Франциск към целия български народ за здраве и благоденствие. Визитите тук са много важни - това е признание за приноса на българския народ към европейската цивилизация, като хранител и разпространител, и продължител на делото на светите братя Кирил и Методий. Папата изрази своята абсолютна увереност, че тази традиция е необходима и тя ще продължава“, добави държавният глава.
Президентът сподели, че двамата са имали много интересен и откровен разговор. По време на аудиенцията са били обсъдени сериозните проблеми, пред които е изправен светът днес. Папа Франциск е отправил послание за търсене на решение на трафика на хора, като е поставил акцент върху борбата с трафика на деца. Според светия отец приобщаването на младите към християнските ценности е пътят за опазването им от изкушенията. Държавният глава оцени високо отношенията между България и Светия престол.
За приноса му в тяхното развитие президентът награди с орден „Св.св. Кирил и Методий“ Монсеньор Жозе Авелино Бетанкур, който е директор на „Протокола“ на Ватикана.
В отговор на журналистически въпрос, президентът Радев уточни, че е подарил на папа Франциск реплика на икона на светите братя Кирил и Методий. И е получил от него бронзов плакет, изобразяващ свети Мартин, който загръща с плаща си беден човек.
„Нека не забравяме, че папа Франциск избра да бъде гласът на слабите и онеправданите“, припомни Румен Радев. Помолен да коментира посещението на делегация от Република Македония във Ватикана, веднага след аудиенцията на българския държавен глава, Румен Радев изрази очакването си, че след сформирането на правителство в Република Македония, ще последва по-тесен диалог, който ще доведе до разрешаване на проблемите, които имаме с общата ни история. Президентът Радев припомни, че страната ни очаква и напредък в преговорите по сключване на двустранен договор за добросъседство с Република Македония.