Чудесно звучат намеренията на министъра на отбраната за паралелното стартиране и съответно, реализиране на проектите за модернизация на българската армия - и за военновъздушните, и за военноморските, и за сухопътните войски. Струва ми се обаче, че това ще означава, първо: ревизия на решенията на НС, свързани с двата проекта - за бойните самолети и за патрулните кораби.
Това каза пред БНР Ангел Найденов.
Ние сме пред финализиране на процедурата за придобиване на новия тип боен самолет. На практика предстои да бъде взето решение за водене на преговорите. Ревизирането ще ни върне на „кота нула" и това ще означава ново забавяне на процеса на модернизация на българската армия. Само да допълня, че има възможност за финализиране до края на годината и на процедурата за придобиване на новия тип кораби, допълни бившият военен министър.
Що се отнася до бронебойната машина на сухопътните войски, този проект тепърва трябва да влезе в НС, да има дебат....
Второ, аз се безпокоя, че средствата, които са предвидени по бюджета като целеви средства за реализация на проектите за военните самолети и патрулните кораби, също ще бъдат коригирани, с оглед на осигуряването на допълнителни средства за бойните машини. Аз съм привърженик на разбирането, че трябва паралелно да вървят всички проекти за модернизация, но се опасявам, че по никакъв начин това не се вижда нито във финансовите разчети за тази година, нито в бюджетната прогноза 2018-2020 г.
Основните проекти за модернизация на армията са девет, а не само трите бойни платформи, придобили обществена популярност, сподели Найденов, според когото човешкият фактор е най-важен.