НОВИНИ


Спешните медици се обявиха срещу изследванията за алкохол и наркотици

2 6380 11.06.2017
Спешните медици се обявиха срещу изследванията за алкохол и наркотици

Управителният съвет на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ в България (НАРСМП) се обяви против някои от промените в Проекта на Наредбата за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози от водачи на моторни превозни средства.


 Според спешните медици промените, предвидени в новата Наредба, само ще увеличат натовареността на спешните екипи. Те възразяват срещу предвиденото намаляване на срока за явяване на водачите за медицинско изследване от 2 часа на 90 минути. Според тях, когато спешните екипи са много натоварени, те едва смогват да извършат изследванията в срок от 2 часа. Скъсяването на интервала ще постави спешните медици в "абсурдната ситуация да приоритизираме медицинско изследване за алкохол и/или наркотични вещества пред обслужването на пациенти в животозастрашаващи състояния".

 

Управителният съвет на НАРСМП съобщи и че възразява срещу това спешните центрове да бъдат единствени места за извършване на медицинските изследвания на водачите, допълва Нюз. бг. Те не виждат мотиви за отпадането на диагностично-консултативните центрове, медицинските центрове и болничните лечебни заведения при извършването на изследванията за алкохол и наркотици.

 

Спешните ни медици се обединиха и срещу идеята медицинското изследване се извършва от лекар. Припомняме, според Проекта за Наредбата изследването може да се извърши само от лекар, а при липсата на такъв - от друг медицински специалист, писмено упълномощен от ръководителя на лечебното заведение. Според становището на НАРСМП писменото упълномощаване от ръководителя на лечебното заведение не може да вмени на медицинските специалисти да извършват дейности, които не влизат в професионалните им дейности.

 

НАРСМП скочи и срещу това, че медицинските специалист ще трябва да описват поведението, общото психично и соматично състояние, поведенческите реакции, степента на съзнанието и абстинентните прояви, ако има такива, спрямо лицето, което се изследва за наличието на алкохол или наркотични вещества в кръвта. Тези дейности също не спадали към компетентностите на медицинските специалисти в спешната помощ.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама