БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ


Р. Гълъбинов за Фрог: Фискалният резерв е висок само на хартия?

1 9900 30.06.2017
Р. Гълъбинов за Фрог: Фискалният резерв е висок само на хартия?
Румен Гълъбинов

Правителството иска заем в размер на 200 млн. евро от Банката за развитие на Съвета на Европа.


С парите от заема ще се покрива частично българската част от финансирането на проекти по Оперативните програми „Региони в растеж 2014-2020“, „Развитие на човешките ресурси 2014-2020“ и „Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020“. Защо ни е този заем като имаме такъв голям фискален резерв от 12,7 млрд. лв.?Това заяви пред Фрог нюз финансистът Румен Гълъбинов.

 

Като се теглят заеми къде се използват? Възможно ли е фискалният резерв, който трябва да покрие дефицита по държавния бюджет, да е висок само на хартия? Колко е свободната част от него, с която държавата реално може да разполага?

 

Повечето от парите в резерва са с целево предназначение и суми, с които трябва да се разплатят други плащания и предстоящи падежи по вече взети заеми. Фискалният резерв в края на годината не бива да пада под 4.5 млрд. лв. и това ограничение се прилага от години. Като част от фискалния резерв се отчитат и бъдещи вземания от ЕС - парите от еврофондовете, които са разплатени от държавата ни, но още не са възстановени от Брюксел.

 

Всъщност фискалният резерв е едно сандъче с пари, които са вече с определено предназначение и всеки нов разход трябва да има определен икономически смисъл. Така че трябва много да се внимава с неумерените искания към бюджета за харчове на вересия, защото това води до нови заеми. А може би това е подготовка България да тегли нов още по-голям външен заем.

 

В същото време едни от най-големите инвеститори у нас в писмо до правителството обръщат внимание, че България изостава в редица обществено-икономически аспекти в сравнение с други държави-членки на ЕС от Източна Европа. Има редица фактори, които спират инвеститорите да изберат България. Затова през последните години преките чуждестранни инвестиции у нас постепенно спадат.

 

А работеща икономика в България, повече инвестиции и нови работни места ще има само ако има реформи и работеща съдебна система. Отново чужденци у нас ни алармират, че икономиката в България е изправена пред проблеми.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама