НОВИНИ


Парите тръгнаха към Бенгази; чакаме думата на ВСС в Либия

0 5173 16.07.2007
Парите тръгнаха към Бенгази; чакаме думата на ВСС в Либия

На закрито заседание Висшия съдебен съвет на Либия трябва да разгледа смъртните присъди на български медици. Висшите магистрати имат три възможности - да потвърдят смъртните присъди, да ги заменят с лишаване от свобода или да помилват напълно медиците. До този момент не е известен точният час, в който решението на 9-членния съвет ще бъде обявено. Снощи първите семейства от Бенгази започнаха да пол


Въпреки че на най-високо политическо ниво Либия не се ангажира, че Висшият съдебен съвет ще вземе решение в рамките на едно единствено заседание, очакванията на европейските дипломати, акредитирани в Триполи, са съдбата на осъдените на смърт да стане ясна в близките часове. Два са ключовите документа, които ще гарантират успешното провеждане за заседанието на Висшия съдебен съвет. Първият е молбата за милост, която българските медицински сестри и палестинският лекар вече подписаха. По неофициална информация текстът на молбата им за милост не се различава от стандартния текст, с който осъдените на смърт в Либия искат живота им да бъде пощаден и не съдържа елементи, които унижават достойнството на българките и палестинеца или доброто име на България. Вторият изключително важен документ е споразумението между либийските власти и семействата на заразените със СПИН деца от Бенгази за изплащането на компенсации в размер на 1 милион долара. Според дипломатически източници, близки до преговорите, до началото на заседанието си ВСС ще разполага с документа, чрез който фамилиите от Бенгази приемат изплащането на кръвнина и се отказват от настояването си смъртните присъди на българките и палестинеца да бъдат изпълнени. Политическите усилия през последните 48 часа бяха насочени към създаване на условия за пълното помилване на осъдените на смърт наши сънародници. Компетенциите на Висшия съдебен съвет на Либия до голяма степен приличат на българския ВСС. Деветчленният Висш съдебен съвет на Джамахирията дава становища по всички въпроси, които имат отношение към съдебната система, може да съди дисциплинарно представители на съдебната власт и да отстранява магистрати от изпълнение на служебните им задължения по време на водени следствени действия или съдопроизводство за извършено от тях престъпление. Неговата основна разлика от българския е, че утвърждава смъртни присъди, издадени по член 430 от либийския НПК или приема решения за цялостно или частично помилване по наложеното наказание. Председател на ВСС на Либия е министърът на правосъдието Мустафа Абдулджахил, бивш наказателен съдия в Бенгази.

“Няма да се случи нищо на днешното заседание на Висшия съдебен съвет на Либия”, смята Чавдар Минчев, изпълнителен директор Националната асоциация по международни отношения. Той е на мнение, че ще има още две-три стъпки, защото подходът на Либия винаги е бил такъв, но все пак сме на последната права от решаването на проблема.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама