Българското либертарианско общество поиска активна регистрация две седмици преди изборите. Идеята на либертарианците в България е избирателят на подава своето заявление с три имена преди самият вот, като това да може да става максимално просто - и по интернет, и по пощата, и на място в общината.
Тези заявления могат да се прехвърлят в електронен формат и отиват в ГРАО, които следва да съставят списъците и на базата на тези данни ЦИК организира изборния ден.
На пресконференция в БТА Калоян Правов обясни и че ако ГРАО е отхвърлила заявленията на базата на неточни данни, това може да бъде обжалвано по административен ред.
Така активността ще се формира на базата на предварителните заявления, а 30 дни след провеждането на изборите списъците трябва да бъдат унищожавани.
По думите му причината да не искат перманентен списък е, че с времето вероятността да се натрупат мъртви души е много голяма. Проучване от САЩ показва, че и там има мъртви души и голям шанс за злоупотреба с тях. Когато администрацията не поддържа активна база данни шансът да бъде злоупотребено с нея е нула, заяви Калоян Правов.
Според Галина Михайлова има сериозни проблемите в българския изборен процес.
Според нея генераторите на недоверие в българското общество са купуването и продаването на гласове, следвани от изборния туризъм и грешките с мъртвите души. Най-големият проблем всъщност, според експертите, са организационните проблеми.
Георги Вулчев постави акцент в изказването си на купения вот и изборния туризъм. По думите му средната цена на вота е 35 лв. При една активна регистрация този разход ще се увеличи и така ще се усложни процеса на купуване на гласове.