„Отдръпването на властите в Македония (от Договора за добросъседство с България, б. ред.) ще бъде много лош сигнал и за тях – в опита им да излязат от изолацията. Няма как да стане това, без да започнат да си говорят с България и Гърция”, коментира в студиото на „Тази сутрин” бившият външен министър Ивайло Калфин.
Важно е в такъв договор да се говори за добросъседство, за липса на агресивно използване на историята на едната или другата страна, намерена е и формулировка за езика – че договорът се подписва на официалните езици на двете страни и на английски, обясни той.
„Ние сме признали държавата под конституционното и име. Няма такова нещо като признаване на езика. Появяват се нови държави – винаги се признава държавата. Ние имаме спор по езика, който е намерил решение още 90-те години. Трябва да се научим да живеем с общата си история”, добави Калфин.
„Политиката изисква лидерство и смелост. Заев ще си „отреже главата”, ако не направи нищо и влезе в коловоза на предшественика си Никола Груевски”, посочи Калфин. „Проблемът за България е, че голяма част от хората излизат от страната и раждат децата си в чужбина. Иначе не българските не раждат малко. Трябва обаче да се привлекат обратно тези, които са навън – но това става с доходи, с образование”, казва Калфин.
Трябва да има отговорно родителство и държавата трябва да помага за това. Калфин коментира и въпроса с българскот о оръжие, за което се твърди, че е попаднало в ръцете на групировката „Ислямска държава”.
„Смущава ме подобно разследване, макар това да не е ново. Оръжието за ИДИЛ се произвежда от развити икономики… В оръжейния бизнес интересът е повече от морала. В световната оръжейна индустрия сега има бум. Не сме нито най-големият производител, нито най-големият износител”, посочи Калфин.