БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ


Орешарски отчете 8 млрд. лева фискален резерв

0 6197 21.07.2009
Орешарски отчете 8 млрд. лева фискален резерв
Пламен Орешарски Вяра Йовева

Към 17 юли т.г.фискалният резерв на страната ни е в размер на 8.250 млрд. лева. Това сочат прогнозните данни на Министерство на финансите, които огласи пред журналисти вчера ексминистър Пламен Орешарски.



Общият размер на приходите и помощите по консолидираната фискална програма (КФП) за отчетния период е 12 927.6 млн. лв., което представляват 92.1% от постъпленията за същия период на миналата година.

В повечето страни-членки на ЕС приходите за първите месеци на годината изостават с 10-15 % в сравнение с миналата година. Според прогнозите на Европейската Комисия 20 от 27-те държави-членки ще приключат 2009 г. с дефицит, като за някои, например Великобритания, той ще бъде двуцифрен.

По думите на Орешарски, преди четири години правителството си е поставило няколко ключови цели - членство в ЕС, ускоряване на икономическия растеж, повишаване на нивото на социална отговорност и оцени изпълнението им като добро. Сред стъпките, довели до постигането на посочените цели, ексминистърът посочи данъчната реформа, както и преструктурирането на ключови звена в министерството на финансите, които са направили администрацията по-адаптивна към новите условия и отговаряща на изискванията на ЕС.

Пламен Орешарски акцентира върху двата индикатора за данъците с най-висок дял в приходната система - ДДС и корпоративен данък. В периода 2000-2005 г. данъчната основа, която се облага с ДДС, към крайното потребление е в границите 40 до 60%, а за 2008 г. резултатът е 80%. Облагаемата печалба като дял от БВП до 2005 г. е 10-12%, а през 2008 г. тя възлиза на 32%.

Той отбелязва още, че през мандата на правителството са направени по-активни разходните политики за финансиране на ключови звена в публичния сектор, като обобщи, че през 2005 г. спрямо 2009 г. финансиранията са се увеличили над 2 пъти.

Общият размер на приходите за полугодието е 12 927.6 млн. лв., което спрямо разчета за годината е 39.7%. Данъчните постъпления (вкл. приходите от осигурителни вноски) за периода са 10 124.2 млн. лв., като изпълнението им към полугодието на 2009 г. спрямо разчета за годината е 39.4%, при 50.3% за същия период на 2008 г., посочи още министър Орешарски.

Изоставане спрямо предходната година се отчита основно при приходите от косвени данъци, корпоративни данъци и имуществени данъци по общинските бюджети. Размерът на разходите (вкл. вноската на България за общия бюджет на ЕС) по консолидирания бюджет за първото полугодие на 2009 г. е 12 754.6 млн. лв., което представлява 42.0 % от годишния разчет при 40.5% изпълнение спрямо разчета за същия период на 2008 г.

По думите на Орешарски, ръстът на разходите за полугодието се дължи както на нарастването на текущите нелихвени разходи, основно по бюджетите на осигурителните фондове (социално и здравноосигурителни плащания) и републиканския бюджет, така и на ръста на капиталовите разходи (по републиканския бюджет, общинските бюджети, предприсъединителните инструменти и оперативните програми на ЕС и др.).

Инвестиционните разходи през първото полугодие са 35,5% от годишните разчети при 24,6 % през същия период на миналата година. Въпреки този ръст, обаче, за полугодието са изразходвани едва 1/3 от планираните годишни капиталови разходи, казва ексминистърът.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама