Повече от половин година, в пика на банковата криза 2014-2015 г., ръководството на БНБ умишлено е заблуждавало обществото, че Европейският банков орган ще прави одит на работата на „Банков надзор“
Запъхтяната, запотена, излъчваща панически страх физиономия на управителя на Българската народно банка (БНБ) Иван Искров сигурно дълго ще бъде спомен от горещото лято на 2014 г. в съзнанието на много вложители в КТБ, ПИБ пък и доста други български банки.
В условията на създадената банкова криза ръководството на БНБ очевидно е било склонно да съчинява и пуска в обръщение всякакви версии само и само да тушира напрежението.
Повече от половин година например ръководството на БНБ умишлено е заблуждавало обществото, че Европейския банков орган ще прави одит на работата на „Банков надзор“. Това става ясно от отговорите на БНБ във връзка с искане за предоставяне на информация по ЗДОИ от „Студия Трансмедия“.
Идеята за одит на работата на „Банков надзор“ за първи път се появява на консултациите при президента Росен Плевнелиев от 14 юли 2014 г. Тя е представена от управителя на БНБ Иван Искров в продължение на тезата му, че „Банков надзор“ е независимо звено в БНБ, което не се отчита и подчинява на никого, а самият гуверньор няма никаква представа как се надзирават банките. На същото заседание Искров изразява съмнение дали банките и конкретно КТБ представят коректни отчети в БНБ. И тъй като повечето политически лица логично поставят въпроса знае ли БНБ в какво състояние са всички останали банки и дали няма и проблеми с тях се появява идеята „Банков надзор“ да бъде проверен.
Иван Искров: „Така или иначе, тъй като има големи очаквания, особено на база на тези криминални истории в КТБ, ние възнамеряваме като ръководство, колегите го знаят, свързахме се с релевантния орган, който е към Комисията, но е базиран в Лондон, европейският банков орган, който след отпуските, някъде септември–октомври, да направи пълен и независим преглед на дейността на надзора, като единствено компетентен орган на Съюза, за да знаем и аз, също както и вие, да бъда спокоен, ако съм там в тази банка, за какво става въпрос, тъй като действително е нещо като държава в държавата. Съжалявам, че го казвам това.“
Цитатът е от стенограмата, публикувана наскоро от президента Румен Радев.
Искров не казва кои колеги има предвид, но на заседание при президента Плевнелиев са подуправителите Калин Христов и Димитър Костов. И двамата заемат и в момента длъжности като подуправители.
Предложението на Искров е прието радушно от политиците и дори присъства в официалното изявление на Росен Плевнелиев след края на заседанието.
Росен Плевнелиев: „Следваща мярка, по която постигнахме пълно съгласие, е Българската народна банка да поиска проверка от Европейския банков орган за оценка на ефективността на надзора върху българските банки. Ще се предвиди и законодателна инициатива за подобряване на ефективността на банковия надзор и ясното носене на отговорност. Искам много ясно да посоча, че това е една ясно разписана европейска процедура, която се инициира от Българската народна банка и се адресира към Европейския банков орган, и ние се обединихме тя да бъде стартирана и изпълнена в нейната цялост.“
Тезата за одит от Европейския банков орган присъства и в поредица от прес-съобщения на БНБ от лятото на 2014 г. Това е формата възприета от банката тогава за информиране на обществото за всички стъпки, които централната банка предприема.
15 юли 2014 г.
„БНБ започна разговори с председателя на Европейския банков орган г-н Андрея Енрия за иницииране на преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление „Банков надзор“ в БНБ. Когато това се случи, резултатите ще бъдат публично оповестени.“
31 юли 2014 г.
„На днешното заседание на УС на БНБ управителят информира за изпратеното на 25.07.2014 г. писмо до председателя на Европейския банков орган (ЕБО) с покана към ЕБО да извърши независим преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление „Банков надзор“ в БНБ.“
04 декември 2014 г.
Реч на г-н Иван Искров, управител на БНБ, пред Асоциацията на банките в България по случай Деня на банкера, София, 4 декември 2014 г. „Още през лятото публично обявихме мерки и действия във връзка с извършването на преглед на надзорната рамка и практики. Нека припомня, че още през юли изпратихме официално писмо до ЕБО с покана да извърши независим преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление „Банков надзор“ в БНБ. През август изпратихме писмо и до Международния валутен фонд (МВФ) с искане за организиране на мисия на МВФ и Световната банка в България по Програмата за оценка на финансовата система (т.нар. FSAP). По препоръка на МВФ, Световната банка и ЕБО в управление „Банков надзор“ вече е в ход работата по оценка на съответствието на надзорните практики в България с „основните базелски принципи“2 за ефективен банков надзор като първи етап от провеждането на FSAP.“
29 януари 2015 г.
„Във връзка с проведена кореспонденция през лятото на 2014 г. с Европейския банков орган през първата половина на 2015 г. предстои извършване на поискания от БНБ в началото на юли 2014 г. независим преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление „Банков надзор“ в БНБ.“
Това е и последното изявление от БНБ по темата. Тя внезапно изчезва.
Какво попитахме БНБ?
Кога е започнал и е приключил извършеният от Европейския банков орган по искане на БНБ независим преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на Управление „Банков надзор“ в БНБ?
Кои са представителите на Европейския банков орган, извършили този преглед?
Какви са резултатите, които е констатирал Европейският банков орган
Къде са оповестени публично тези резултати?
Ако такъв преглед не е извършен какви са причините и мотивите за това?
Какво отговори БНБ: „Европейският банков орган НЕ е извършвал преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление „Банков надзор“ в БНБ. В отговор на изпратената от страна на БНБ покана, от органа посочват, че е извън неговия мандат извършването на такъв преглед, както и че мандатът за извършване на подобен преглед имат Международния валутен фонд и Световната банка.“
Такъв преглед по-късно наистина е извършен от Международния валутен фонд и Световната банка.
Но без отговор остава въпроса защо близо половин година БНБ представя Европейския банков орган като единствена възможност за направата на одит в „Банков надзор“.
Това създава впечатление за тотална неадекватност у ръководството на БНБ. А голяма част от това неадекватно ръководство продължава да бъде начело на българската централна банка. Ако то е некомпетентно по такъв елементарен въпрос и му отнема толкова месеци за да разбере, че грешно адресира проблемите си, то е страшно да си помисли човек какви са познанията на актуалното ръководство на БНБ по много по-сериозни теми.
Разбира се на цялата тази драма има и друг прочит. Че ръководството на БНБ много добре е осъзнавало, че адресира грешно искането за одит в „Банков надзор“. Но се е нуждаело от време за да изчисти/маскира някакви конкретни практики преди да даде достъп на външен одитор.
Мирослав Иванов - Трансмедия