Незаконният добив на подземни богатства да се инкриминира, одобри Министерският съвет на днешното си заседание като промяна в Наказателния кодекс. Предстои текстовете да бъдат внесени за разглеждане и гласуване в Народното събрание.
Преките загуби на държавата от тази дейност се изчисляват на милиони левове годишно.
По инициатива на Министерството на енергетиката проектът за изменение на Наказателния кодекс се допълва с текст, според който добивът на подземни богатства без концесия или когато концесията е спряна, се наказва с лишаване от свобода до шест години и глоба от 1000 до 20 000 лева.
На същото наказание подлежи и лице, което транспортира, съхранява, преработва или продава незаконно добити подземни богатства, съобщиха от министерството.
Затвор от една до осем години и глоба от 5 000 до 15 000 лева са предвидени при повторно нарушение и когато деянието е извършено от предварително уговорена група, в съучастие със служител от администрацията, в защитена територия или защитена зона, чрез използване на документ с невярно съдържание и други.
Размерът на предвиденото наказание се увеличава допълнително и в следните случаи – когато деянието е извършено от лице, което действа по поръчение или в изпълнение на организирана престъпна група, когато деянието е опасен рецидив, когато предметът на престъплението е в особено големи размери или случаят е особено тежък. Тогава наказанието може да стигне до 15 години лишаване от свобода и 500 хил. лева глоба.
Днес министър Теменужка Петкова и областният управител на Перник Ирена Соколова проведоха работна среща, на която обсъдиха значението на тази промяна за разрешаване на проблемите на жителите на града.