Министерски съвет одобри на днешното си заседание календара на събитията на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г., които ще се проведат в България. Проектът е изготвен според заявените събития към 31 юли 2017 г. Това каза министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова след днешното правителствено заседание. Председателството ще бъде открито на 4 януари 2018 г.
Това каза министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова след днешното правителствено заседание. Председателството ще бъде открито на 4 януари 2018 г.
Събитията са разделени на 4 категории, обясни министър Павлова. Най-високата категория са срещите тип А на ниво държавни лидери, следват събитията категория В - ниво генерални директори и началник-отдели. В Парламентарното измерение има 6 събития, които са категория С. А в категория D влизат работни групи, които ще заседават в България.
Общо 37 министерства и ведомства са предложили провеждане на над 200 събития у нас по време на Българското председателство. Най-много са събитията в София, планирани са такива и във Варна, Бургас, Пловдив, Велико Търнов. София ще бъде домакин на 12 неформални заседания на Съвета, на 11 срещи на високо ниво, сред които и срещата на държавните и правителствени ръководители. Варна ще бъде домакин на срещата на министрите с ресор туризъм от Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество.
На експертно ниво е предвидено да се проведат над 170 срещи и заседания, а под егидата на Председателството са планирани още поне 30 събития.
Министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС още веднъж обясни принципа на Председателството и къде се провеждат събитията от него. „Председателствата от 1999 г- насам се провеждат по едни и същ начин. Още през 1999 г. с решение на Съвета в Хелзинки е определено как се провеждат ротационните председателства. Тогава е прието, че всички заседания на ниво ЕС, ниво Съвети министри се провеждат единствено и само в Брюксел, а два пъти годишно в Люксембург“, обясни министър Павлова.
В белгийската столица ще бъдат проведени над 1500 заседания. В Страсбург и Брюксел са сесиите и на Европейския парламент.
Официалният интернет портал на Българското председателство на Съвета на ЕС ще бъде пуснат на 1 декември 2017 г., месец преди България да поеме домакинството, каквато е практиката на другите ротационните председателства. Сайтът ще бъде на четири езика: български, английски, немски и френски, посочи министър Лиляна Павлова.
Два вида специална емисия монети с издание 2018 г. ще бъдат използвани като подаръци на Председателството - сребърна монета с позлата за делегатите на срещите на високо равнище и монета от 2 лева със символите на Българското председателство, посочи министърът.
Със съдействието на Министерството на транспорта ще бъде валидирана и пощенска марка.
„Готови сме за председателството. Нямаме слабо звено. Имаме подготвен екип от 1500 души, готов е календара на събитията 6 месеца преди поемането на Председателството и правим всичко необходимо за осигуряването на логистиката“, заяви министърът за Българското председателство. Предстоят обявяването на обществените поръчки, очакваме и обществените обсъждания и дебатите в парламента в допълнение на приоритетите и програмата, които предстоят, уточни Лиляна Павлова.